Žaludek – celostní léčebná kůra

žaludek, žaludeční obtíže, žaludeční vředy
podívejte se na video

Žaludek je vakovitý orgán se stěnou z hladké svaloviny. Slouží jako zásobník přijaté potravy o objemu zhruba dva litry. Probíhá v něm mechanické zpracování potravy prostřednictvím stahů svaloviny. K procesům chemického trávení je v žaludku obsažena kyselina chlorovodíková (HCl) a enzym pepsin, který štěpí bílkoviny. Stěna žaludku je potažena hlenem mucinem, který ji chrání před samonatrávením účinky HCl a pepsinu. Kombinací mechanického a chemického trávení vzniká v žaludku z přijaté potravy trávenina zvaná chymus.

žaludek

žaludek, trávení, pálení žáhy
byliny a bylinky

Byliny

Bylin, které můžete použít k léčení žaludečních obtíží je velké množství. Zde je najdete rozdělené do šesti skupin podle konkrétních zdravotních problémů. Silnými žaludečními bylinami, které můžete použít jako základ žaludečních směsí, jsou aloisie trojlistá a jilm obecný.

žaludek

žaludek, onemocnění žaludku
nerosty a jejich esence

Nerosty

Nerostů k léčení žaludku je také poměrně hodně na výběr. V tomto případě doporučuji připravit nerostnou esenci ve větším množství a vypít denně asi půl litru. Celkovou dávku si můžete rozdělit na třikrát nebo čtyřikrát. A jako vždy, užívání nerostné esence je vhodné doplnit nošením amuletu ze stejného nerostu. Video s návodem na přípravu nerostných esencí zde.

žaludek

pálení žáhy, překyselení
barevná terapie

Léčení barvami

Barvy můžete použít dvě. Základem je oranžová, která působí přímo na žaludek. Žlutá je podpůrná barva působící více zeširoka – na celou trávicí soustavu. Můžete obě barvy smíchat a pracovat se žlutooranžovými odstíny, nebo jejich účinky podpořit použitím šedé a černé.

žaludek

nevolnost, zvracení
meridián žaludku

Meridiány

Meridián žaludku začíná pod okem, klesá k hraně spodní čelisti, vrací se zpět vzhůru, tvoří smyčku nad obočím a klesá tělem dolů až ke špičce druhého prstu na noze. Kromě analogických vztahů a meditací můžete tuto dráhu harmonizovat takzvaným vedením nerostem. K tomu se hodí zejména citrín a jantar, které se hodí jak k léčbě žaludku, tak barevně korespondují se samotným meridiánem.  Věnujte pozornost také předcházejícímu meridiánu tlustého střeva a navazujícímu meridiánu sleziny.

žaludek

žaludek, trávení, nadýmání
harmonizace čaker

Čakry

Činnost žaludku je pod vlivem třetí čakry. Analogické vztahy k její harmonizaci najdete v tabulce na obrázku. Kromě toho se také zamyslete, zda se u vás neprojevují některé duševní příznaky její dysfunkce. Mohlo by to být lpění na dogmatech, zkostnatělost, výrazné upřednostnění rozumu na úkor emocí, odloučení od společnosti, egocentrismus, intolerance či vysoká kritičnost.

trávení, nadýmání, nevolnost, zvracení
astrologická aromaterapie

Aromaterapie

Aromaterapie pro žaludek by měla být založena na rostlinách Saturnu a Luny. Z rostlin Luny doporučuji růži, silně aromatickou meduňku a šalvěj. Ze saturnských rostlin je vhodná zejména chrpa, divizna a zemědým.

Akupresura

Akupresura nabízí celou řadu vhodných bodů k léčbě žaludečních obtíží. Vyzkoušejte je všechny a vyberte si ty, které nejlépe účinkují. Další můžete najít na dráze meridiánu žaludku. Akupresura a harmonizace meridiánu jsou metody, které je dobré vzájemně kombinovat.

žaludek
reflexní zóny

Reflexní terapie

Reflexní terapii můžete aplikovat v kombinaci s akupresurou nebo nezávisle na ní. Žaludek se promítá do reflexních ploch označených na obrázku číslem 21. V těsné blízkosti jsou také plochy dvanácterníku a slinivky.

zpět na LÉČITELSKOU PORADNU                                                       

obrázky: pixabay.com a J.C.Brinar

Updated: 9.5.2024 — 16:18