Amulety a talismany

Amulety a talismany, jejich výroba a používání, patří k nejstarším formám magie. Od pradávna je lidé používají k ochraně, pro štěstí, úspěch, odvahu, přátelství či lásku a samozřejmě také pro zdraví.

#magie

Talisman je magický předmět, který ke svému vlastníkovi přitahuje konkrétní typ pozitivní energie.

Amulet má obvykle ochranné účinky, kterých dosahuje odpuzováním negativity. Ochraňuje svého nositele před útoky magickými, psychickými, psychologickými (jako jsou třeba pomluvy) a dokonce i fyzickými.

Tedy ne, že by amulet dokázal zázračně zmrazit rozběhnutého agresora v pohybu, ale předejde samotnému rozvinutí agresivního výpadu. Dotyčný agresor místo útoku prostě mávne rukou a odejde pryč. Z toho plyne, že amulet působí aktivně. Není pasivním prostředkem, přestože se s tímto názorem možná v literatuře setkáte.

historie a současnost ~ zakoupené ~ vlastní výroby ~ vysloužilé (co s nimi?)

Historie a současnost amuletů a talismanů

Ve svých počátcích, dlouho před vznikem slov amulet či talisman, se tyto magické předměty vyráběly pouze za účelem ochrany – při lovu, v boji, na cestě,… Můžeme tedy říci, že ochranný amulet je prvotní. Talismany se objevují až v době bronzové, kdy je hojně používali Egypťané.

Amulety i talismany mají rozmanité způsoby, jak účinkují:

#symboly   #analogie   #živly

  • Mohou být založené na symbolech. Například koupíte-li si přívěsek s runou Algiz, nemusíte dělat nic víc. Runa sama o sobě má silné ochranné působení a přívěsek bude Vaším amuletem, dokud ho budete nosit.
  • Mohou být založené na energii, kterou do nich vložíte. To jsou amulety, které si sami vyrobíte a aktivujete v rámci magického rituálu.
  • Mohou nést vlastní energii, jako například různé druhy nerostů. Mezi Egypťany byly jako talismany oblíbené přírodniny atypického vzezření. Například kámen přirozeně vytvarovaný do podoby srdce. Do této kategorie spadají i krystaly.
  • U amuletů a talismanů vyrobených z přírodnin, jako je sebraný kamínek pro štěstí, jsou zásadní jejich analogické vztahy ke čtyřem živlům. Předmět potom působí prostřednictvím těchto analogií.
  • Mohou také různě kombinovat všechny tyto možnosti.

Mají také různou podobu.

amulet, talisman, amulety, talismany, symbol štěstí, podkova

Nejčastěji se můžete setkat s různými přívěsky, náramky či prsteny. Mívají líbivé zpracování, takže pro svého vlastníka plní zároveň i funkci estetickou. To má výhodu v tom, že dotyčný nemusí neustále odpovídat na otázku: „Co to máš na krku?“

#energetické obrázky

Docela jinak mohou vypadat amulety či talismany, které si sami zhotovíte. Od obyčejného papírku s energetickým obrázkem nebo jiným symbolem, přes dutinky vydlabané z větviček až po složité obrazy, které mají působit trvale a necháte si je vytetovat.

Jaký amulet nebo talisman zvolit? Vždycky je potřeba vycházet z úlohy, kterou má plnit. Na něco stačí jednoduché základní symboly, které jsou lehce k dostání. Na hlubší a komplexnější problémy a cíle talisman neseženete a vlastnoruční výroba bude nezbytná.

amulet, talisman

Zakoupené amulety a talismany

#runy   #univerzální symboly-video

Na trhu jsou k dispozici amulety i talismany ke všem možným účelům. Většinou se jedná o runy nebo jiné univerzální symboly v podobě kovových přívěsků. Zakoupený talisman skýtá celou řadu výhod. Nemusíte se namáhat s jeho výrobou, nemusíte mít žádné znalosti v této oblasti, protože výrobce Vám k jeho účelu podá dostatek informací, nemusíte řešit, jak budete talisman používat, protože se téměř vždy jedná o přívěsek, takže si ho prostě pověsíte na krk a je to.

Navíc je tu otázka vlastní sebedůvěry. Jestliže jste v této oblasti začátečník, nebo si prostě jen nevěříte, je pochopitelné, že Vám připadá bezpečnější, svěřit výrobu talismanu či amuletu do rukou někoho jiného, nějakého odborníka. Ostatně v časech starověkých kultur to tak chodilo. Odborníků na výrobu talismanů ovšem bylo velmi málo, proto byly velmi vzácné. Dnešní manufaktury na výrobu těchto předmětů bychom ovšem těžko nazvali „odborníky“.

Zakoupený talisman má ovšem také celou řadu nevýhod. Není v něm ani špetka něčeho osobního, zaměřeného na Vás. Nemáte nejmenší tušení, kolika rukama prošel, než se dostal k Vám a zda to byly ruce dobrých lidí, kteří ho nepoznamenali negativní energií. Ale hlavně a především jsou symboly na něm bez výjimky univerzální, což znamená, že na Váš konkrétní problém budou působit jen do určité míry, příliš zeširoka. Je to podobné, jako namíchat si léčivý čaj z dvaceti různých bylin. Jeho působení bude natolik široké, že se nejspíš Vašeho zdravotního problému nějak dotkne, ale právě pro tu svou šíři bude nezacílené a tudíž neefektivní.

amulet, talisman

Amulet či talisman vlastní výroby

Pravda, jeho příprava Vám zabere čas a budete potřebovat nějaké ty znalosti, ale výsledek bude určitě stát za to. Ostatně čas na důležité věci si vždycky dokážeme najít a se znalostmi Vám, doufám, pomohou tyto stránky.

Při výrobě se musíte zamyslet především nad dvěma otázkami:

Jak má působit? (Co od něj chcete?)
Co musí vydržet? (Jaký materiál?)

amulet, talisman

1. Jak má předmět fungovat, neboli, jakým způsobem chcete, aby působil?

Může postupně uvolňovat energii, kterou do něj při jeho výrobě a rituální aktivaci vložíte.

#magické svíce

V takovém případě budete nejspíše vybírat přírodniny podle živlových analogií a precizně kombinovat energie materiálu s energií symbolů. Postup výroby takové magické energetické konzervy je popsán na stránce magické svíce. Bude se nejspíše jednat o ochranný amulet, ale můžete do něj vložit i energii, která má působit na Vás – léčit, přinášet klid v náročných situacích, dodávat sebejistotu a podobně.
#magické svíce

Může zprostředkovávat Vaše spojení s konkrétní duchovní bytostí a sloužit tak jako Vaše žádost o jeho nebo její energii nebo přímo pomoc.

#energetické obrázky

Takový talisman je vlastně ztělesněnou modlitbou. Oslovujete (dosti mocnou) duchovní bytost. Úcta a respekt jsou tady více než žádoucí. Volte k výrobě takového talismanu důstojné materiály, které budou zároveň obětinou, protože jejich pořízení bude finančně náročné. Materiál by měl analogicky odpovídat energii dané bytosti. Nejlépe by jí měl být zasvěcen. Například pro měsíční bohyni Dianu volte měsíční kámen, pro Afroditu korál v libovolné barvě,…

Budete také potřebovat symbol zvolené duchovní bytosti. K tomu se Vám nejlépe budou hodit energetické obrázky. Některé bytosti také mají vlastní atributy, které můžete použít. Například atributem egyptské bohyně řádu Maat je ptačí pírko. Pro komunikaci s egyptskými božstvy můžete použít jejich hieroglyfy, pro severská božstva zase runy.

Může k Vám přitahovat žádanou energii prostřednictvím univerzálního symbolu.

#runy

Dobrým příkladem univerzálních symbolů jsou runy. Každá runa má svůj význam, jinak řečeno zastupuje určitý typ energie. Použijete-li ji jako talisman, přitáhne tuto energii k Vám. Známá (a bohužel nacisty hrubě zneužitá) je runa štěstí, vítězství a úspěchu Sowulo.

Může působit na Vaše podvědomí a nastavovat tak specifický program pomocí osobního symbolu.

#osobní symboly – video

Osobní symboly takto působí – na Vás, Vaše podvědomí, mohou Vás uzdravovat nebo třeba posilovat vlastnosti, které k tomu zvolíte. Výborně se hodí například na zvládnutí závislostí. Můžete si vyrobit amulet na rozvoj intuice či představivosti, stejně tak jako na úspěšné zvládání finančních záležitostí nebo společenských záležitostí.

učebnice magie, magie, okultismus, kouzlo, čarodějnictví, rituál, zaklínadlo
Různým typům symbolů, které můžete použít k výrobě amuletů, se podrobně věnuje První česká UČEBNICE MAGIE pro začínající adepty.

amulety, talismany

2. Co bude magický předmět muset vydržet, neboli, jak s ním budete zacházet?

#jemně vibrační esence

Odpověď na tuto otázku je důležitá z hlediska materiálu, ze kterého amulet či talisman vyrobíte. Chcete-li mít magický předmět při sobě za všech okolností, bude patrně muset vydržet nošení v kapse, pobyt pod polštářem, nesmí se roztékat při tělesné teplotě a podobně. Jestliže plánujete použít ho také k přípravě jemně vibračních esencí, tak je Vám asi jasné, že se nesmí rozpouštět ve vodě. Má-li být nošen jako přívěsek, musíte k jeho výrobě zvolit materiál, do kterého zvládnete vyvrtat otvor na šňůrku nebo kovové očko. Pomineme-li na kvalitu materiálu náročné talismany duchovních bytostí, tak se pro domácí výrobu amuletů a talismanů hodí čtyři typy materiálu:

amulety, talismany

Papír

amulety, talismany

Papír můžete použít k výrobě amuletu, který hodláte nosit třeba v peněžence. Vhodné jsou různé kartonové kartičky nebo měkký papír, který si dáte zalaminovat. Výhodou papírových amuletů je snadná příprava. Jste-li výtvarně nadaní, můžete si amulet zpracovat jako originální umělecké dílo. Nevýhodou je malá odolnost materiálu, ze které vyplývají omezené možnosti použití amuletu.

amulety, talismany

Vosk je velice tvárný materiál, který se s úspěchem používá jako nosič energie při přípravě například léčebných svící. Tyto vlastnosti lze pochopitelně využít i k výrobě amuletu. Vosk můžete velice snadno vytvarovat do požadovaného tvaru, vložit do něj energii, vyrýt do něj znaky, které potřebujete. Do rozpuštěného vosku můžete přimíchat drcené byliny nebo nerosty a po vychladnutí ho vytvarovat a doplnit symboly.

Možnosti použití vosku jsou široké. Nevýhodou je, že vosk se snadno začíná rozpouštět už při tělesné teplotě, takže není vhodný na nošení třeba v kapse. Můžete ale roztavený vosk nalít do nějaké nádobky, kterou pak budete trvale nosit u sebe. Vhodné k tomu jsou různé drobné skleněné flakóny, dřevěné dutinky vydlabané z větviček a podobně.

amulety, talismany

Mastek

amulety, talismany

Mastek je materiál velmi vhodný jak k ukládání energie, tak k vyrývání symbolů. Mezi nerosty je výjimečný pro svou měkkost, která umožňuje jeho snadné opracování do požadovaných tvarů, vyrývání symbolů atd. Pořád je to ale nerost, který je pevný, takže ho můžete bez omezení nosit stále u sebe, aniž by se poškodil. Všechny tyto vlastnosti činí z mastku patrně nejvhodnější materiál k výrobě amuletů všeho druhu.

amulety, talismany

Dřevo

amulety, talismany

Dřevo se vyznačuje podobnou odolností jako mastek a podobně snadno se s ním i pracuje. Dřevěné amulety můžete nosit stále u sebe, nepoškodí se, jsou vhodné i k nošení přímo na těle například v podobě přívěsků. Do dřeva můžete ukládat energii stejně jako do vosku či mastku, můžete na něj kreslit symboly nebo, pokud jste si nezvolili příliš tvrdé dřevo, do něj symboly vyrývat.

Zajímavou možností je symboly do dřeva vypálit pomocí lupy a soustředěného paprsku slunečního světla. Potřebujete k tomu kousek dřeva, který si předem opracujete do výsledného tvaru a nakreslíte si na něj tužkou požadovaný symbol. Potom využijete slunečný den a pomocí lupy soustředíte světlo na linii nakresleného symbolu. Lupou budete pohybovat tak rychle, nebo spíše tak pomalu, jak se bude čára na dřevu vypalovat a černat. Dostává se vám tu jedinečné příležitosti vrátit se do dětství. Proč ji nevyužít?

Vysloužilé amulety a talismany

Některé magické předměty si ponecháváme po celý život, jiné používáme dočasně. Stejné je to s amulety a talismany. Kam s nimi, když už splnily svou úlohu?

univerzální ~ osobní ~ duchovních bytostí

S těmi, které jsou založené na univerzálním symbolu je to snadné. Prostě je uložte do nějaké šperkovnice, pro případ, že by v budoucnu znova přišly k užitku. S těmi, které jste vyráběli na základě osobního symbolu, vkládali do nich energii a kombinovali různé energie, je to poněkud složitější. Takový předmět nemůžete jen tak nechat někde ležet. Jeho energie by se začala rozpadat a negativně ovlivňovat už dosažené pozitivní výsledky. Když to uděláte, patrně přímo fyzicky ucítíte v zátylku, jak na Vás předmět volá. Je potřeba náležitě ukončit nebo přerušit jeho působení.

Přerušení kontaktu s osobním talismanem či amuletem

#magický rituál

Jestli už amulet nebo talisman nechcete nadále používat, ani se k němu v budoucnu vracet, deaktivujte ho v magickém rituálu. Nejprve vtáhněte jeho energii do dýky (athame), potom přeškrtněte symbol (pokud na něm nějaký je) a nakonec ho zničte. Spalte, roztavte, rozbijte v hmoždíři, rozlomte,… podle toho, z jakého je materiálu. Pozůstatky zakopejte do země.

Chcete-li se k talismanu či amuletu v budoucnu vrátit a znovu ho začít používat, zabalte ho do černé neprůhledné látky a uložte do nějaké krabičky. Na její víčko i dno nakreslete pentagram a na boční stěny trojitou spirálu. Krabičku potom uložte k magickým pomůckám nebo do nějaké uzamykatelné skříňky či zásuvky, aby se k ní nikdo jiný nemohl dostat.

Přerušení kontaktu s talismanem duchovní bytosti

#vysvěcení oltáře   #vytvoření chrámu

Talismany duchovních bytostí je třeba věnovat těmto bytostem jako poděkování a obětinu. Chcete-li se k používání talismanu v budoucnu vrátit, pořiďte si sošku nebo vyobrazení dané duchovní bytosti, vytvořte a vysvěťte pro ni oltář a talisman umístěte na něj zabalený do černé látky. Na oltáři každý den zapalujte svíci alespoň na patnáct minut a minimálně jednou týdně zapalte kadidlo nebo kápněte na krystal vonný olej jako obětinu.

Pokud chcete používání takového talismanu ukončit, odevzdejte ho duchovní bytosti. Můžete tak učinit v jejím chrámu, kde talisman položíte k nohám její sochy nebo vyobrazení. Najít takový chrám nebude problém, pokud se jedná o bytost z křesťanského panteonu. Jinak nejspíš budete muset chrám vytvořit.

amulety, talismany

obrázky na stánce: pixabay.com

Updated: 9.5.2024 — 16:18