Byliny a živly

Léčivé byliny a rovnováha živlů

léčivé byliny, živly, zdraví, léčitelství, esoterika, duchovní, alternativní medicínaČtyřmi živly myslíme Oheň, Vodu, Zemi a Vzduch. Tedy nikoli jejich hmotné projevy v podobě táboráku nebo řeky, ale jejich podstatu neboli typ energie. Zdravé lidské tělo obsahuje všechny čtyři živly v dokonalé rovnováze. Znalost příslušnosti byliny k tomu či onomu živlu nám proto umožní využít potenciál bylinkářství naplno. Léčivé byliny nám svou propojeností se živly pomohou působit na živly v těle, podporovat jejich rovnováhu. Názorný návod, jak na to, najdete ve videu.
byliny, živly, léčitelství, zdraví, ezoterika, duchovní, magie, okultismus, příroda, oheň, plamenyOheň

Oheň je divoký, prudký, nestálý. Má sílu ničit, ale je to destrukce starého, nepotřebného, která uvolní prostor novému. Oheň představuje mužskou tvůrčí energii. Jeho hmotným projevem jsou plameny, blesky a sopečná činnost. V lidském těle se Oheň projevuje nejvíce v oblasti trávicích procesů, enzymatické činnosti, oběhového systému, imunity a sexuality.

Rostliny náležející Ohni se vyznačují pronikavou vůní, uzavřeným uspořádáním a zašpičatělými listy často se zubatými nebo pilovitými okraji. Z rostlinných orgánů Ohni přísluší semena. K typickým ohnivým rostlinám patří kopřiva, jalovec, česnek, cesmína nebo slunečnice.


byliny, živly, léčitelství, zdraví, ezoterika, duchovní, magie, okultismus, příroda, voda, hladinaVoda

Voda má silné očistné vlastnosti a to jak ve své hmotné, tak v duchovní podobě. Má sílu očistit tělo i duši. Voda představuje ženskou tvůrčí energii. V lidském těle se nejvíce projevuje v oblasti hormonální, urologické a ve sféře tělních tekutin.

Rostliny náležející Vodě mají slabou nevýraznou vůni, často jsou plazivé s velkými listy nebo velkým množstvím listů. Dále také všechny vodní rostliny. Rostlinným orgánem náležejícím Vodě je list. K typickým zástupcům patří brčál, sléz, tužebník, břečťan nebo růže.


byliny, živly, léčitelství, zdraví, ezoterika, duchovní, magie, okultismus, příroda, země, horyZemě

Země představuje jistotu, stabilitu, ukotvení. Je to ženský typ energie. Hmotným projevem živlu Země jsou horniny a nerosty. V lidském těle do sféry Země spadají především kosti, vazivo a chrupavky.

Rostliny náležející Zemi mívají ostrou vůni, velký kořen nebo mohutný kořenový systémem a tmavé listy. Z rostlinných orgánů náleží Zemi kořen a k typickým představitelům patří kostival, jetel, trnka, šalvěj nebo vratič.


byliny, živly, léčitelství, zdraví, ezoterika, duchovní, magie, okultismus, příroda, vzduch, barvyVzduch

Vzduch je v neustálém pohybu a proměně, lehký, nezatížený. K jeho hmotným projevům patří atmosféra a veškeré počasí. Vzduch představuje mužskou energii. V lidském těle se projevuje zejména duševní a nervovou činností a samozřejmě v oblasti dýchací soustavy.

Vzdušné rostliny se vyznačují příjemnou vůní, vysokým vzrůstem a velkým počtem drobných lístků. Rostlinným orgánem patřícím Vzduchu je květ a typickými zástupci jsou eukalyptus, heřmánek, levandule, čekanka a jmelí.


Léčivé byliny v živlových směsích

Máte v podstatě dvě možnosti, jak použít léčivé byliny ve směsích s ohledem na zastoupení živlů. Buď můžete působit na zachování rovnováhy a sestavovat léčivé čaje nejen jako směsi bylin, ale zároveň i jako vyvážené „směsi živlů“, nebo můžete cíleně posilovat některý ze živlů tak, aby byla obnovena silně narušená rovnováha. V tom případě budou vaše bylinné směsi obsahovat výhradně byliny náležející příslušnému živlu nebo kombinovat pouze živly nesoucí mužskou či ženskou energii.
Jako příklad si můžeme uvést směs bylin náležejících mužským živlům, která působí proti impotenci. Tato směs obsahuje dvě rostliny Ohně – máčku ladní a hřebíček – a jednu rostlinu Vzduchu – rozmarýnu lékařskou. Jednoživlové směsi ale nikdy nepodávejte dlouhodobě. Jejich působení bývá prudké, intenzivní, a proto se podávají po lžících nebo po doušcích a ne déle než deset dní.

Příkladem živlově vyvážené směsi je směs na posílení nervů proti skleslosti, špatné náladě a nespavosti. Oheň je v ní zastoupen třezalkou tečkovanou, Voda meduňkou lékařskou, Vzduch dobromyslí obecnou a Země prvosenkou jarní. Většina léčivých bylinných směsí se spíše blíží principu rovnováhy živlů, se zastoupením všech nebo většiny živlů. Jemným posilováním rovnováhy obvykle dosáhnete lepších a trvalejších výsledků.

Chcete-li zachovat rovnováhu a přesto sílu některého ze živlů zdůraznit, můžete zvýšit podíl příslušné rostliny a udělat z ní hlavní bylinu směsi. Například v naší živlově vyvážené směsi na posílení nervů by mohla být hlavní bylinou dobromysl, protože se jedná o rostlinu Vzduchu, který se v lidském těle projevuje zejména v oblasti nervové činnosti.

Ve výsledné směsi bychom tedy nakonec mohli mít:

  • dva díly dobromysli          prvosenka, petrklíč, léčivé byliny, magie, okultismus, zdravítřezalka, léčivé byliny, zdraví, ezoterika, duchovní, magie, okultismusléčivé byliny, meduňka, zdraví, duchovní, ezoterika, magie, okultismusdobromysl, léčivé byliny, zdraví, ezoterika, duchovní, magie
  • jeden díl meduňky
  • jeden díl třezalky
  • půl dílu prvosenky

zpět na BYLINY                                                                                                             obrázky: pixabay.com

Updated: 12.2.2019 — 18:28