Byliny a živly

Čtyřmi živly myslím Oheň, Vodu, Zemi a Vzduch. Tedy nikoli jejich hmotné projevy v podobě táboráku nebo řeky, ale jejich podstatu neboli typ energie. Zdravé lidské tělo obsahuje všechny čtyři živly v dokonalé rovnováze. Znalost příslušnosti byliny k tomu či onomu živlu nám proto umožní využít potenciál bylinkářství naplno. Léčivé byliny nám svou propojeností se živly pomohou působit na živly v těle, podporovat jejich rovnováhu.

Oheň ~ Voda ~ Země ~ Vzduch ~ Byliny v živlových směsích

Na stránkách Seznamu léčivých bylin najdete abecedně řazené přehledy léčivých bylin, jejich účinky a návody na směsi a úpravu. Součástí je také přiřazení každé byliny k některému ze živlů.

byliny a živly

Oheň
byliny a živly, oheň

Oheň je divoký, prudký, nestálý. Má sílu ničit, ale je to destrukce starého, nepotřebného, která uvolní prostor novému. Oheň představuje mužskou tvůrčí energii. Jeho hmotným projevem jsou plameny, blesky a sopečná činnost. V lidském těle se Oheň projevuje nejvíce v oblasti trávicích procesů, enzymatické činnosti, oběhového systému, imunity a sexuality.

#živlová dýchání – meditace Ohně

Rostliny náležející Ohni se vyznačují pronikavou vůní, uzavřeným uspořádáním a zašpičatělými listy často se zubatými nebo pilovitými okraji. Z rostlinných orgánů Ohni přísluší semena. K typickým ohnivým rostlinám patří kopřiva, jalovec, česnek, cesmína nebo slunečnice.

byliny a živly

Voda
byliny a živly, voda

Voda má silné očistné vlastnosti a to jak ve své hmotné, tak v duchovní podobě. Má sílu očistit tělo i duši. Voda představuje ženskou tvůrčí energii. V lidském těle se nejvíce projevuje v oblasti hormonální, urologické a ve sféře tělních tekutin.

#živlová dýchání – meditace Vody

Rostliny náležející Vodě mají slabou nevýraznou vůni, často jsou plazivé s velkými listy nebo velkým množstvím listů. Dále také všechny vodní rostliny. Rostlinným orgánem náležejícím Vodě je list. K typickým zástupcům patří brčál, sléz, tužebník, břečťan nebo růže.

byliny a živly

Země
byliny a živly, země

Země představuje jistotu, stabilitu, ukotvení. Je to ženský typ energie. Hmotným projevem živlu Země jsou horniny a nerosty. V lidském těle do sféry Země spadají především kosti, vazivo a chrupavky.

#živlová dýchání – meditace Země

Rostliny náležející Zemi mívají ostrou vůni, velký kořen nebo mohutný kořenový systémem a tmavé listy. Z rostlinných orgánů náleží Zemi kořen a k typickým představitelům patří kostival, jetel, trnka, šalvěj nebo vratič.

léčivé byliny

Vzduch
byliny a živly, vzduch

Vzduch je v neustálém pohybu a proměně, lehký, nezatížený. K jeho hmotným projevům patří atmosféra a veškeré počasí. Vzduch představuje mužskou energii. V lidském těle se projevuje zejména duševní a nervovou činností a samozřejmě v oblasti dýchací soustavy.

#živlová dýchání – meditace Vzduchu

Vzdušné rostliny se vyznačují příjemnou vůní, vysokým vzrůstem a velkým počtem drobných lístků. Rostlinným orgánem patřícím Vzduchu je květ a typickými zástupci jsou eukalyptus, heřmánek, levandule, čekanka a jmelí.

učebnice magie

Analogickými vztahy živlů a bylin a možnostmi jejich využití k léčení a uzdravování se podrobně zabývá UČEBNICE MAGIE.

léčivé byliny

Léčivé byliny v živlových směsích

#bylinné směsi   #léčivé čaje

Máte v podstatě dvě možnosti, jak použít léčivé byliny ve směsích s ohledem na zastoupení živlů. Buď můžete působit na zachování rovnováhy a sestavovat léčivé čaje nejen jako směsi bylin, ale zároveň i jako vyvážené „směsi živlů“, nebo můžete cíleně posilovat některý ze živlů tak, aby byla obnovena silně narušená rovnováha. V tom případě budou vaše bylinné směsi obsahovat výhradně byliny náležející příslušnému živlu nebo kombinovat pouze živly nesoucí mužskou či ženskou energii.

byliny a živly
Podívejte se na video Byliny a živly

Směs mužské energie

Jako příklad si můžeme uvést směs bylin náležejících mužským živlům, která působí proti impotenci. Tato směs obsahuje:

dvě rostliny Ohně:

  • máčku ladní
  • hřebíček

jednu rostlinu Vzduchu:

  • rozmarýnu lékařskou

vše stejným dílem

Jednoživlové směsi ale nikdy nepodávejte dlouhodobě. Jejich působení bývá prudké, intenzivní, a proto se podávají po lžících nebo po doušcích a ne déle než deset dní.

Živlově vyvážená směs

Většina léčivých bylinných směsí se spíše blíží principu rovnováhy živlů, se zastoupením všech nebo většiny živlů. Jemným posilováním rovnováhy obvykle dosáhnete lepších a trvalejších výsledků.

Příkladem živlově vyvážené směsi je směs na posílení nervů proti skleslosti, špatné náladě a nespavosti. Oheň je v ní zastoupen třezalkou tečkovanou, Voda meduňkou lékařskou, Vzduch dobromyslí obecnou a Země prvosenkou jarní.

Chcete-li zachovat rovnováhu a přesto sílu některého ze živlů zdůraznit, můžete zvýšit podíl příslušné rostliny a udělat z ní hlavní bylinu směsi. Například v naší živlově vyvážené směsi na posílení nervů by mohla být hlavní bylinou dobromysl, protože se jedná o rostlinu Vzduchu, který se v lidském těle projevuje zejména v oblasti nervové činnosti.

Ve výsledné směsi bychom tedy nakonec mohli mít:

dva díly dobromysli         

jeden díl meduňky

jeden díl třezalky

půl dílu prvosenky

léčivé byliny

zpět na BYLINY                                                                                                             

obrázky na stránce: J.C.Brinar a pixabay.com

Updated: 19.9.2019 — 19:25