Akupresura

Akupresurní body se nacházejí na drahách meridiánů a použití akupresury je tedy jednou z možností, jak s meridiány pracovat. Stejných bodů využívá i akupunktura. K té ovšem potřebujete jehly a lékaře, který je aplikuje. Akupresura stimuluje příslušné body meridiánů pouhým stlačením. Může ji proto používat každý. Jediné, co k tomu potřebujete znát, je umístění akupresurních bodů. Na stránce Léčitelství najdete u každé celostní léčebné kůry přehled umístění akupresurních bodů pro daný zdravotní problém.

#meridiány   #léčitelství

vyhledání bodu ~ aplikace akupresury ~ nezbytný čas ~ pitný režim ~ podpora analogiemi

akupresura, akupresurní body

Jak vyhledat akupresurní bod?

Akupresurní body se vyhledávají s využitím délky a šířky prstů jako jednotek míry. Téměř vždy se nacházejí v jamkách a prohlubních mezi kostmi, svaly nebo šlachami. Pro snadnější nalezení akupresurního bodu využijte pohybu příslušné části těla.

Například body na zápěstí se lépe hledají, když zápěstím mírně kroužíte, což Vám umožní odhalit mezírky mezi kostmi. Body na lokti zase nejsnáze najdete, když paži v lokti mírně propínáte a ohýbáte a podobně.

Že jste nalezli správný bod, si ověříte jeho stlačením. Akupresurní body jsou citlivější na dotek než jejich okolí. Máte-li akutní zdravotní problém, může být příslušný bod až bolestivý i při pouhém jemném doteku.

Většina akupresurních bodů (s výjimkou těch, které se nacházejí na svislé ose těla) se vyskytuje dvojmo, a sice zrcadlově na levé a pravé polovině těla. Pokud je to možné, stimulujte tyto body oba zároveň.

Například akupresurní body umístěné na kolenou stisknete bez problémů současně. Není-li možná současná stimulace, například když jsou body umístěny na zápěstích, proveďte jejich akupresuru postupně.

akupresura, akupunktura

Jak provádět akupresuru?

Akupresuru můžete použít kdykoli a kdekoli. Před ošetřením se doporučuje nepít alkohol a důležité je mít krátké nehty, abyste si neporanili kůži. Uvolněte se, chvíli jen klidně dýchejte. Promněte si krátce ruce, aby se zahřály, a můžete začít s akupresurou.

akupresura, akupresurní bod

Bříško prstu přiložte na akupresurní bod a stlačte. Tlak by měl být natolik důrazný, abyste ho pociťovali jako tlak, ale ne natolik silný, aby přešel v bolest. Některé akupresurní body jsou citlivější než jiné. Jak silný tlak na ně máte vyvinout, zjistíte praxí. Je-li bod bolestivý již při lehkém doteku, vynechejte ho z léčby. K léčení jednoho zdravotního problému máte vždy k dispozici více akupresurních bodů, můžete proto zvolit ten, který je přiměřeně citlivý na dotek. Jak bude Váš zdravotní problém ustupovat, bude odeznívat i přecitlivělost akupresurních bodů.

Účinky akupresury se projeví okamžitě – především zmírněním bolestí. Abyste však dosáhli trvalých výsledků, je třeba aplikovat akupresuru každý den minimálně po dobu jednoho týdne.

akupresura

Kolik času akupresura zabere?

Během jedné léčebné seance ošetříte několik akupresurních bodů. Doba, po kterou je třeba působit na každý z nich, se pohybuje od třiceti vteřin do zhruba dvou minut. Jedna léčebná seance Vám tedy zabere několik minut, ale neměla by trvat déle než patnáct až dvacet minut. Máte-li pocit, že byste potřebovali delší čas, přerušte akupresuru po patnácti minutách a zopakujte léčení později během dne ještě jednou.

Jak dlouho akupresurní bod stimulovat se opět naučíte poznávat opakovanou praxí. Řiďte se intuicí, dejte na pocity, které stlačení akupresurního bodu vyvolává a jak se postupně proměňují. Bod uvolňujte pomalu a plynule.

akupresura

Pitný režim jako součást léčení akupresurou

Akupresura v těle ve zvýšené míře uvolňuje odpadní látky. Abyste podpořili jejich vyloučení z těla, dýchejte po dobu léčení zhluboka a během dne vypijte alespoň dva a půl litru tekutin. Ale protože všeho moc škodí, dopřejte si ve výběru nápojů rozmanitost. Doporučené jsou ovocné a zeleninové šťávy, bylinné a ovocné čaje a samozřejmě čistá či minerální voda.

akupresura

Jak vhodně posílit účinky akupresury?

#aromaterapie    #muzikoterapie    #analogie    #čakry    #meridiány    #astrologická aromaterapie

Akupresuru můžete používat odděleně od ostatních léčitelských postupů, nebo ji kombinovat s dalšími možnostmi. Ideální jsou aromaterapie a muzikoterapie, protože na ně se nemusíte koncentrovat. Vaše pozornost tak zůstává soustředěná na vnímání pocitů v akupresurních bodech a vůně, zvuk nebo obojí působí na stejný zdravotní problém a podporují tak účinnost akupresury.

Obě formy jemně vibrační terapie patří do skupiny metod pracujících s analogickými vztahy. To znamená, že jejich prostřednictvím můžete působit buď přímo na nemocný orgán, nebo na čakru či meridián, do jejichž působnosti Váš zdravotní problém spadá. Zvolte si pro každou léčebnou seanci vždy pouze jednu z těchto tří možností. Příště zase můžete použít jinou a střídat tak všechny tři nebo můžete zůstat u jediné, která Vám nejvíce vyhovuje.

učebnice magie

Více o analogických vazbách a možnosti jejich využití se dočtete v UČEBNICI MAGIE.

Akupresurní body také používá terapie pomocí očistných ušních a tělových svící.

#očistné svíce

Léčebnou svíci někdy nelze přiložit přímo na léčené místo. Jedním důvodem je přecitlivělost na nepříjemné pocity, které aplikace svíce může vyvolat. Druhým důvodem je nevhodnost místa samotného. Například se tělové svíce nikdy nepřikládají na zanícená místa na kůži, vyrážky, nebo třeba v blízkosti očí.

Aplikace očistné svíce na akupresurní bod nebo body je tedy vhodnou alternativou, která na zdravotní problém působí nepřímo, ale velice účinně.

obrázky na stránce: J.C.Brinar, pixabay.com a pxhere.com

Updated: 9.5.2024 — 16:18