Magický herbář

Rostliny v magii představují významné analogické prostředky. Používají se jednotlivě nebo ve směsích během kouzel a magických rituálů i jako součást přípravy na magické operace. Tato stránka vám přináší magický herbář.

použití rostlin v magii ~ rostliny herbáře

#analogie   #astrologie v magii   #živly

U každé rostliny tu najdete její hlavní energii – jinak řečeno cíl, ke kterému ji můžete ve svých kouzlech použít. Dále širší možnosti použití rostliny v magii a také v lidovém léčitelství, analogické vztahy k planetám, znamením zvěrokruhu, živlům a nerostům a v neposlední řadě vhodnou fázi lunárního cyklu ve které bude mít bylina nejmocnější účinek.

magický herbář, rostliny v magii, magické rostliny

Jak rostliny v magii používat?

#formy aromaterapie   #bylinné čaje

Během magických operací je nejběžnějším způsobem použití pálení na dřevěném uhlí – tedy jako kuřidlo. K tomu potřebujete kadidelnici, ve které zapálíte uhlíky na vysoké vrstvě písku. Některé byliny jsou také k dostání v podobě vonných tyčinek. Byliny můžete smíchat s voskem a vyrobit si vlastní vonnou svíčku, kterou zapálíte během kouzla, nebo můžete byliny jednoduše nasypat kolem zapálené svíce, což se většinou dělá za současného odříkávání zaklínadla.

Během přípravy na kouzlo se potřebujete co nejvíce naladit na energii vašeho záměru. V této době můžete byliny používat v podobě vonných polštářků nebo škapulířů, z bylin, které jsou k tomu vhodné si připravovat čaj a podobně. Připravujete-li například kouzlo na posílení přátelství ve svém životě nebo nalezení nových přátel, budete potřebovat byliny analogicky odpovídající planetě Venuše a zároveň živlu Vzduch, protože kombinace jejich vlivu vám poskytne tu pravou energii pro takový typ přání. Obklopte se tedy vůní máty a každý den si dopřejte šálek čaje z meduňky nebo máty. Jsou to právě tyto dvě rostliny, které analogicky náležejí jak Vzduchu, tak Venuši.

učebnice magie, magie, okultismus, kouzlo, čarodějnictví, rituál, zaklínadlo
Analogické vztahy bylin k planetám, znamením zvěrokruhu, živlů a magickým cílům jsou podrobně popsány v UČEBNICI MAGIE

magický herbář, rostliny v magii, magické rostliny

MAGICKÝ HERBÁŘ

VÁŠ CÍLROSTLINA
duchovní osvícenírozmarýna
harmoniesedmikráska
intuicemeduňka
moudrostpelyněk
nadějedrchnička
nalezení řáduvlčí mák
nápadyheřmánek
nový začátekkopřiva
odvahahořec
ochranašípek
osobní růstchrpa
ovládání strachudobromysl
pozitivní myšleníslunečnice
VÁŠ CÍLROSTLINA
prosperitajahodník
přátelstvíkopretina
rozvojaloe
sebekázeňdivizna
sebevědomímateřídouška
svobodapampeliška
špatné v dobré violka
úspěchvavřín
zastavení neg. energ.bez
Nenašli jste tu Váš cíl? Napište mi:
brinar@magicbrinar.cz

Aloe pravá

hlavní energie pro využití v kouzlech:
ROZVOJ

Aloe je pro svůj uzavřený růst a trnité okraje listů rostlinou živlu Oheň. Její listy jsou ale dužnaté. Proto zároveň analogicky náleží živlu Voda.

Oheň je zastoupen příslušností aloe k planetě Mars a znamení Berana. Voda váže aloe k Luně a znamení Raka.

Spojení Ohně a Vody je v magii i alchymii chápáno jako princip stvoření hmoty a života. Spojení dvou protikladů, které jsou v neustálé dynamické rovnováze. Jin a Jang, Světlo a Temnota. Dualita, která je hybnou silou stvoření.

Aloe je proto rostlinou, kterou můžete použít k velmi specifickým kouzlům kombinujícím protikladné energie, což má za následek rozvoj, růst, počátek, vznik, či tvoření.

Příklady takových spojení jsou:

 • představivost (Luna) a síla vůle (Mars) v kouzle zaměřeném na rozvoj magických schopností a předpokladů
 • spontánnost (Luna) a čestnost (Mars) v kouzle na zkvalitnění partnerského či mileneckého vztahu
 • laskavost (Luna) a pragmatismus (Mars) v kouzle na dobrý začátek podnikání nebo rozvoj charitativního projektu
 • empatie (Luna) a sebejistota (Mars) v kouzle na společenský úspěch a začlenění do komunity

V lidovém léčitelství má aloe široké využití. Dřeň listů se přikládá na kůži při popáleninách, řezných ranách, odřeninách, i proti vráskám. Šťáva pomáhá při cukrovce a zvýšené hladině krevních tuků, je velmi silné projímadlo a zesiluje menstruaci.

Aloe v léčitelství

rostliny v magii

Analogické vztahy aloe, ze kterých můžete čerpat při přípravě svých kouzel:

rostliny v magii

příslušnost k živlu: Oheň, Voda

planetární analogie: Mars, Luna

znamení zvěrokruhu: Beran, Rak

lunární fáze: úplněk, novoluní

nerosty: měsíční kámen, rubín

rostliny v magii

Přírodopisné údaje

Aloe pravá (Aloe vera, syn. Aloe barbadensis)

Jednoděložná, vytrvalá, stálezelená, sukulentní bylina Listy vyrůstají v přízemní růžici. Jsou dlouhé, dužnaté, na okrajích s krátkými ostny. Květy jsou žluté a červeně naběhlé, válcovitého tvaru, uspořádané ve štíhlém vysokém hroznovitém květenství. Plodem je tobolka s mnoha semínky. V současné době je aloe pěstovná nebo zplaňuje a roste v klimaticky příhodných oblastech téměř celého světa.

rostliny v magii


Pampeliška – Smetánka lékařská

pampeliška, smetánka lékařská, rostliny v magii, magické rostliny

hlavní energie pro využití v kouzlech:
SVOBODA

Jasně patrná příslušnost pampelišky k více živlům je v magii kompasem, který nás směruje na správnou cestu ke svobodě. Oheň, který se projevuje listy vybíhajícími do ostrých špiček, spálí na popel vše, co v našem životě nefunguje, svazuje nás a brání nám pohnout se vpřed. Silný kořen, který je projevem živlu Země, nám říká, že skutečná svoboda pramení ze zdravých kořenů a ukotvenosti.

Svoboda není pohrdání materiálním světem a hlava v oblacích. Můžeme jí dosáhnout jedině, když stojíme nohama pevně na zemi. A stejně jako pampeliška – teprve když projdeme očistou Ohně a nalezneme své ukotvení k Zemi, můžeme dosáhnout na nezatíženou svobodu představovanou lehounkými semínky, kterými se v pampelišce projevuje živel Vzduch.

Pampeliška nám neustále ukazuje cestu ke svobodě i tím, že se odmítá poutat pouze k jediné planetě. Její zářivě žluté květenství je v úzkém vztahu ke Slunci a můžete její pomocí zvýšit sílu každého slunečního kuřidla, ale po odkvětu se stříbřitým klubkem chmýru vztahuje k Luně, a proto je vhodná i ke kouzlům na věštění a podporu psychiky.

V lidovém léčitelství se pampeliška používá jako velmi silné diuretikum, které lze užívat bez následné ztráty draslíku, hrozící při použití klasických léků, podporuje činnost ledvin a může se použít k regulaci zadržování vody i u osob, které mají potíže se srdcem. Dále pomáhá při revmatismu a zánětu kloubů (po dlouhé době z kloubů odstraní i usazeniny kyselin, které jsou jednou z příčin artritidy)

Pampeliška v léčitelství

rostliny v magii

Analogické vztahy pampelišky, ze kterých můžete čerpat při přípravě svých kouzel:

rostliny v magii

příslušnost k živlu: Oheň (Země, Vzduch)

planetární analogie: Jupiter

znamení zvěrokruhu: Střelec

lunární fáze: dorůstající Luna blízko úplňku

nerosty: lapis lazuli

pampeliška, smetánka lékařská, rostliny v magii, magické rostliny

Symboly, kterými můžete posílit vyjádření vůle během kouzla:

runa Nauthiz (potřeba) – runa hledání a nalezení svobody

energetický obrázek „svoboda“ – pro odvahu usilovat o svobodu namísto ochrany, pro nalezení cesty ke svobodě a pro dosažení svobody

rostliny v magii

Přírodopisné údaje

rostliny v magii

Záměna za jinou rostlinu je nepravděpodobná. V naší krajině se vyskytuje několik druhů pampelišek, ale smetánka lékařská (Taraxacum officinale) je z nich jediná s dutým stvolem ronícím při poškození bílé mléko.

rostliny v magii

Popis:

Smetánka patří do čeledi čekankovité (Cichoriaceae), která byla nově vyčleněna z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Její květy jsou zlatožluté uspořádané do velkých úborů, které vyrůstají jednotlivě na koncích stonků. Plodem je nažka s chmýrem. Stonek je dutý bezlistý stvol. Listy jsou velké, se zubatými okraji, vyrůstající v přízemní růžici.

rostliny v magii

Stanoviště a výskyt:

Smetánka se vyskytuje velmi hojně. Má ráda půdy bohaté dusíkem. Najdeme ji na zahradách, polích, loukách, mezích i rumištích. Vyskytuje se i ve světlých lesích na na lesních mýtinách.

rostliny v magii

Sběr:

Sbírají se květy, listy a kořeny, a to v době jejich největší síly: listy na jaře před rozkvětem, květy po celou dobu kvetení, nejlépe dopoledne, kořeny na konci léta nebo na podzim. V době květu můžete také sbírat celé rostliny najednou.

rostliny v magii


Rozmarýna – Rozmarýn

rozmarýna lékařská, rozmarýn, Rosmarinus officinalis, rostliny v magii, magický herbář

hlavní energie pro využití v kouzlech:
DUCHOVNÍ OSVÍCENÍ

Rozmarýna je rostlinou Vzduchu, který je silou rozumu, intelektu a veškerých duševních procesů, a také rostlinou Slunce, které je planetou úspěchu a duchovního osvícení. Tato kombinace ji předurčuje být průvodcem hledajících na jejich cestě k moudrosti a duchovnímu růstu.

Je také rostlinou očisty, odpuzuje negativitu a jako kuřidlo se používá před astrálním cestováním a duchovními cestami do nadpřirozených světů.

V lidovém léčitelství se používá při depresi, nespavosti, úzkosti, nervových migrénách. Dále při revmatismu a jiných bolestech kloubů a jako povzbuzující nápoj, který lze pít každý den dlouhodobě.

Rozmarýna v léčitelství

rostliny v magii

Analogické vztahy rozmarýny, ze kterých můžete čerpat při přípravě svých kouzel:

rostliny v magii

příslušnost k živlu: Vzduch

planetární analogie: Slunce

znamení zvěrokruhu: Lev, Beran, Váhy, Štír

lunární fáze: úplněk

nerosty: zlato

rozmarýna lékařská, rozmarýn, Rosmarinus officinalis, rostliny v magii

Symboly a gesta, kterými můžete posílit vyjádření vůle během kouzla:

rostliny v magii

runa Dagaz (den) – runa pro změny vedoucí k duchovnímu růstu a osvícení

mudra

mudra Kalešvara – pro harmonii, vnitřní klid, vědění a vyšší moudrost

rostliny v magii

Přírodopisné údaje

rostliny v magii

Druhové jméno zní rozmarýna lékařská nebo také obecná (Rosmarinus officinalis).

rostliny v magii

Popis:

Jde o stálezelený aromatický keř z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), dorůstající výšky až dva metry. Kůra je šedá, listy tmavě zelené, kožovité, 3-4 centimetry dlouhé, čárkovité se stočenými okraji. Lícová strana listů je hladká, na rubové straně vyrůstají bělavé chloupky. Květy mohou být modrofialové, fialové, růžové nebo i bílé, vyrůstající v řídkých květenstvích. Kvete od ledna do dubna.

rostliny v magii

Stanoviště a výskyt:

Rozmarýna u nás není domácí rostlinou. Jejím domovem je středomoří, proto ta poněkud nezvyklá doba kvetení. U nás ji můžete pěstovat jako balkónovou rostlinu, kterou je ovšem třeba na zimu přenést do místnosti. Má ráda sušší půdu a slunná stanoviště chráněná před studeným větrem. V přírodě se vyskytuje v suchých houštinách.

rostliny v magii

Sběr:

Pro magické i léčitelské účinky se sbírají listy, a to kdykoli během roku. Chuť i vůně jsou ale lepší před rozvinutím květů.

magický herbář


Jahodník

jahoda, jahodník, fragaria, rostliny v magii, magický rostliny

hlavní energie pro využití v kouzlech:
PROSPERITA

Jahodník je bylinou Jupitera, Venuše a živlu Země. Všechny tyto typy energie jsou svázány s prosperitou, plodností, úspěchem a hmotným dostatkem.

O tom, že je nositelkou této energie, nás rostlinka přesvědčuje záplavou šťavnatých plodů, které znovu a znovu dozrávají na drobné a nenápadné bylině. Proto je zasvěcen Bohyni Matce – úrodné Zemi, která vyživuje všechny živé bytosti.

V lidovém léčitelství se čaj z jahodníku používá proti nervozitě, při žaludečních a trávicích obtížích. Nálev z jeho listů je vhodný i pro děti.

Jahodník v léčitelství

rostliny v magii

Analogické vztahy jahodníku, ze kterých můžete čerpat při přípravě svých kouzel:

rostliny v magii

příslušnost k živlu: Země

planetární analogie: Jupiter, Venuše

znamení zvěrokruhu: Býk

lunární fáze: novoluní (nejlépe ve znamení Býka)

nerost: růženín

jahoda, jahodník, fragaria, rostliny v magii, magický herbář
jahoda, jahodník, fragaria, rostliny v magii, magické rostliny

Symboly, kterými můžete posílit vyjádření vůle během kouzla:

rostliny v magii

runa Jera (sklizeň) – runa bohaté úrody, plodnosti a produktivity

runa Othila (majetek) – pro sepjetí s domovem, materiální blahobyt, pozemkové vlastnictví

rostliny v magii

Přírodopisné údaje

rostliny v magii

U nás se vyskytují tři druhy jahodníku, které můžete pro magické účely vzájemně zaměnit:

 • jahodník chlumní (Fragaria viridis)
 • jahodník obecný (Fragaria vesca)
 • jahodník vyšší (Fragaria moschata)

rostliny v magii

Popis:

Všechny jahodníky jsou nízké rostliny z čeledi růžovité (Rosaceae), kolem deseti centimetrů výšky. Všechny tři druhy kvetou na jaře, v období květen až červen. Jedná se o vytrvalé byliny s přímým stonkem. Listy jsou trojčetné, na rubové straně s hedvábnými chloupky, po okrajích výrazně zubaté. Květy jsou bílé, s pěti korunními plátky, jak je typické pro čeleď růžovité. Jejich plody – jahody – se mírně liší svou chutí podle druhu jahodníku.

rostliny v magii

Stanoviště a výskyt:

Rostou na lesních mýtinách a ve světlých lesích, na okrajích lesů a lesních cest a v křovinách. Mají rády poněkud vlhčí půdy, ale pro jejich malou výšku je často ostatní rostliny přerůstají, proto dávají přednost světlejším místům.

rostliny v magii

Sběr:

Kromě plodů se sbírají listy, které mohou mimo využití v magii či léčitelství sloužit jako výborný čaj.

magický herbář


Vlčí mák

vlčí mák, nalezení řádu, papaver rhoeas, rostliny v magii, magické rostliny

hlavní energie pro využití v kouzlech:
NALEZENÍ ŘÁDU

Vlčí mák patří k takzvaným pionýrským rostlinám, které jako první osidlují zničené a zdevastované oblasti, jako jsou bývalá staveniště, takzvaná rumiště a podobně.

Díky nim se tato místa stávají opět obyvatelnými a vrací se do nich život. Vnášejí tak přirozený řád do chaosu vzniklého lidskou činností nebo přírodní katastrofou. Mák je zároveň i symbolem sebeobětování, protože krajinu, do které pomohl vrátit život, nakonec nevyhnutelně ovládnou silnější a vytrvalejší rostliny, které červené máky nenávratně vyženou.

V lidovém léčitelství nemá významné uplatnění. Čaj z korunních lístků je možné pít při kašli a nachlazení, ale nedoporučuje se dlouhodobé užívání.

rostliny v magii

Analogické vztahy vlčího máku, ze kterých můžete čerpat při přípravě svých kouzel:

magický herbář

příslušnost k živlu: Voda

planetární analogie: Saturn

znamení zvěrokruhu: Kozoroh

lunární fáze: novoluní (nejlépe ve znamení Kozoroha)

nerost: turmalín

vlčí mák, papaver rhoeas, rostliny v magii, magický herbář

Symboly, kterými můžete posílit vyjádření vůle během kouzla:

rostliny v magii

runa Teiwaz (Tyr) – runa spravedlnosti, rovnováhy principů a řádu

energetický obrázek Bohyně Maat – egyptská Bohyně ztělesňující vesmírný řád zvaný maat

rostliny v magii

Přírodopisné údaje

rostliny v magii

V naší krajině se vyskytuje více druhů máku, které jsou pro magické účely vzájemně zaměnitelné. Pravděpodobně nejznámější z nich je mák vlčí (Papaver rhoeas).

rostliny v magii

Popis:

Jde o jednoletou až dvouletou bylinu z čeledi makovité (Papaveraceae) dorůstající výšky 30-80 centimetrů. Kvete od května do července. Jeho květní stopky jsou odstále štětinaté, dlouhé. Jasně červené velké květy vyrůstají jednotlivě. Stonek je jen málo rozvětvený a stejně jako květní stopky odstále chlupatý. Listy jsou přisedlé, zubaté. Rostlina při poškození roní bílé mléko.

rostliny v magii

Stanoviště a výskyt:

V oblibě má hlinité půdy bohaté na živiny. Proto se vyskytuje jako plevel v obilí nebo na hromadách kompostu. Vyhovují mu i mělké vápnité půdy, proto jako pionýrská rostlina osidluje rumiště, opuštěná staveniště a podobná místa.

rostliny v magii

Sběr:

Sbírají se především semena, a to po dozrání makovic. Semínka z usušené makovice vyklepejte a uchovejte v dobře těsnící nádobě, aby nenavlhla.

rostliny v magii


Divizna

divizna, verbascum, magické rostliny, rostliny v magii

hlavní energie pro využití v kouzlech:
SEBEKÁZEŇ

Divizna (všechny její druhy) roste na kamenitých, suchých místech chudých na živiny. Přesto si i s tímto málem vystačí a vytvoří nádherně bohatě kvetoucí mohutnou rostlinu. Ale i přes svou mohutnost, zůstává kompaktní, uspořádaná.

Prvním rokem nekvete, vytváří jen listy. Trpělivě si počká až na druhý rok svého života, kdy se teprve obalí květy a ve třetím roce už znovu nevyraší. Předá žezlo nové generaci. Je saturnskou rostlinou, která v sobě nese energii překonávání překážek, samostatnosti a kázně.

V lidovém léčitelství se květ divizny používá jako tonikum pro dýchací ústrojí. Tlumí záněty průdušek a plic, usnadňuje vykašlávání, tiší kašel.

Divizna v léčitelství

rostliny v magii

Analogické vztahy divizny, ze kterých můžete čerpat při přípravě svých kouzel:

rostliny v magii

příslušnost k živlu: Voda

planetární analogie: Saturn

znamení zvěrokruhu: Kozoroh

lunární fáze: novoluní (nejlépe ve znamení Kozoroha)

nerost: záhněda

divizna, verbascum, rostliny v magii, magické rostliny

Symboly a gesta, kterými můžete posílit vyjádření vůle během kouzla:

rostliny v magii

runa Thurisaz (obr) – runa sebedisciplíny, ochrany a obrany

Kubera mudra

pro podporu vůle a vnitřní motivace

rostliny v magii

Přírodopisné údaje

rostliny v magii

U nás se vyskytují čtyři druhy divizny, které můžete pro magické účely vzájemně zaměnit:

 • velkokvětá (Verbascum densiflorum)
 • malokvětá (Verbascum thapsus)
 • knotovkovitá (Verbascum lychnitis)
 • černá (Verbascum nigrum)

rostliny v magii

Popis:

Divizna patří mezi krtičníkovité rostliny (Scrophulariaceae). Všechny čtyři druhy kvetou od června až července do září. Jsou to dvouleté byliny. V prvním roce z kořenů vyrůstají pouze listy v přízemní růžici. Listy jsou velké, tmavé, plstnaté a na okrajích vroubkované. Ve druhém roce rostlina kvete. Její květy jsou žluté a vyrůstají v hustých hroznech na vysokých přímých stoncích.

rostliny v magii

Stanoviště a výskyt:

Rostou na slunných stanovištích na okrajích cest a na lesních mýtinách, na železničních náspech, polních mezích i na rumištích. V oblibě mají sušší, často mírně kamenité půdy. Jsou teplomilné a v krajině se vyskytují roztroušeně.

rostliny v magii

Sběr:

Pro magické účely se používá list a květ, v léčitelství se uplatňují květy. Listy sbírejte v prvním roce života rostliny, tedy v době, kdy ještě nekvete. Květy se sbírají po otevření. Květy i listy sušte pomalu na suchém a stinném místě. Usušené rostliny chraňte před vlhkem, aby nezplesnivěly.

magické rostliny


Kopretina

kopretina bílá, Leucanthemum vulgare, rostliny v magii, magický herbář

hlavní energie pro využití v kouzlech:
PŘÁTELSTVÍ

Rostlina Vzduchu, který je živlem propojenosti komunity, komunikace a sociálních vazeb. Kopretina je dokonalým představitelem tohoto typu energie.

Najdete ji růst na rozkvetlých loukách v pokojné shodě s okolními rostlinami, na kamení v opuštěných lomech stejně jako na okrajích lesů. Rozmanitá prostředí, rozmanitá společenství rostlin a všude tam je jako doma. Je také rostlinou Merkura – posla bohů. A stejně jako Merkur i ona nám dokáže předat zprávu prostřednictvím svých bílých korunních lístků: „mám – nemám – mám …“

I v lidovém léčitelství se kopretina drží svého vzdušného typu energie. Nálev z celých rostlin se užívá proti černému kašli, astmatu a nervovému rozrušení, nálev z květů proti chronickému kašli a kataru průdušek.

Kopretina v léčitelství

magický herbář

Analogické vztahy kopretiny, ze kterých můžete čerpat při přípravě svých kouzel:

magické rostliny

příslušnost k živlu: Vzduch

planetární analogie: Merkur

znamení zvěrokruhu: Blíženci, Váhy

lunární fáze: novoluní (nejlépe ve vzdušných znameních) a dorůstající Luna

nerost: citrín

kopretina bílá, Leucanthemum vulgare, rostliny v magii, magický herbář

Symboly, kterými můžete posílit vyjádření vůle během kouzla:

magické rostliny

runa Mannaz (člověk) – hlavní energie runy: nalezení místa ve skupině, zapadnutí do celku, pomoc druhým, užitečnost

energetický obrázek „přátelství“ – pro zkvalitnění sociálních vztahů, nalezení nových přátel a rozvoje stávajících přátelských vztahů

rostliny v magii

Přírodopisné údaje

rostliny v magii

Kopretina bílá (Leucanthemum vulgare) je nezaměnitelná s jinými rostlinami, i když tímto názvem bývají někdy označovány i další byliny, jako například vratič obecný.

rostliny v magii

Popis:

Jde o bylinu z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae), dorůstající výšky zhruba 30-60 centimetrů. Kvete od jara do podzimu v období květen až říjen v závislosti na průběhu počasí během vegetační sezóny. Má dlouhý přímý stonek zakončený výrazným květenstvím s typickými bílými květními plátky. Listy jsou na okrajích vroubkované až pilovité.

rostliny v magii

Stanoviště a výskyt:

Dává přednost sušším a světlejším stanovištím. Najdete ji na trávnících, lesostepích a loukách, na okrajích lesů i ve světlých lesích. Roste na různých typech půd. Vyskytuje se velmi hojně.

rostliny v magii

Sběr:

Doporučení ke sběru nejsou žádná. Sbírají se květy i listy podle potřeby v průběhu celé vegetační sezóny.

magický herbář


Heřmánek

heřmánek, pravý, vonný, rmen, heřmánkovec přímořský, Matricaria chamomilla, rostliny v magii, magické rostliny

hlavní energie pro využití v kouzlech:
NÁPADY

Heřmánek je bylinou Slunce a Vzduchu. Můžete ho použít jako nálev, aromaterapii nebo kuřidlo v kouzlech na nápaditost, kreativitu, k napojení na sluneční energii a její regenerační sílu.

V lidovém léčitelství se čaj z květů používá jako mírné sedativum vhodné i pro děti, při stresu a úzkosti, mírní nespavost, uleví při žaludečním kataru a poruchách trávení a jako oční lázeň při očních zánětech, kloktadlo při bolestech v krku, zevně k podpoře hojení ran a ke zmírnění zánětu.

Heřmánek v léčitelství

magické rostliny

Analogické vztahy heřmánku, ze kterých můžete čerpat při přípravě svých kouzel:

magický herbář

příslušnost k živlu: Vzduch

planetární analogie: Slunce

znamení zvěrokruhu: Lev

lunární fáze: dorůstající Luna

nerost: citrín

heřmánek, pravý, vonný, rmen, heřmánkovec přímořský, Matricaria chamomilla, rostliny v magii, magický herbář

Symboly a gesta, kterými můžete posílit vyjádření vůle během kouzla:

magické rostliny

runa Gebo (dar) – nový nápad lze z duchovního hlediska chápat jako dar. Tato runa se hodí ke všem vzdušným kouzlům.

mudra Uttarabodhi – aby byla mudra účinná, je třeba ji držet alespoň tři minuty.

magické rostliny

Přírodopisné údaje

rostliny v magii

V naší krajině najdete dva druhy heřmánku, které můžete v magických operacích vzájemně zaměnit:

 • heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)
 • heřmánek vonný (Matricaria suaveolens)

Rmen rolní a heřmánkovec přímořský jsou rovněž velmi podobné, ale záměna s nimi je nežádoucí.

rostliny v magii

Popis:

Heřmánek pravý je jednoletá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae), dorůstající výšky zhruba 15-30 centimetrů. Kvete v období květen až srpen. Typickým poznávacím znakem jsou úbory s dutým vzhůru vyklenutým květním lůžkem a bílými jazykovitými květy sklánějícími se dolů. Listy jsou velmi jemné, stonek je přímý, větvený a lysý. Charakteristická je výrazná vůně.

rostliny v magii

Stanoviště a výskyt:

Roste na výživných hlinitých půdách, proto se obvykle vyskytuje jako plevel v obilí a na okrajích polních cest. Vyskytuje se hojně.

rostliny v magii

Sběr:

Sbírají se buď samotná květenství nebo celé kvetoucí lodyhy. Obojí sbírejte za suchého, nejlépe slunného počasí a sušte pomalu ve stínu.

magický herbář


Kopřiva

kopřiva dvoudomá, kopřiva žahavka,, Urtica dioica, rostliny v magii, magické rostliny

hlavní energie pro využití v kouzlech:
NOVÝ ZAČÁTEK, TRANSFORMACE

Kopřiva je bylinou Ohně a planety Mars. V magii nás učí umění chápat a přijímat změny, které sice mohou být bolestivé, ale nezbytné k naší vnitřní transformaci. Jejím hlavním použitím je čaj (mírnější nálev nebo silněji působící odvar), může být použita také k aromaterapii nebo jako kuřidlo při magických obřadech nebo meditacích.

V lidovém léčitelství se používá k povzbuzení tvorby mateřského mléka. Samčí květy zlepšují mužskou plodnost. Nové začátky v jejich nejzákladnější podobě. Dále ji můžete použít pro povzbuzení krevního oběhu a k očistě organismu.

Kopřiva v léčitelství

magické rostliny

Analogické vztahy kopřivy, ze kterých můžete čerpat při přípravě svých kouzel:

magický herbář

příslušnost k živlu: Oheň

planetární analogie: Mars

znamení zvěrokruhu: Beran

lunární fáze: první čtvrť, krátce po novoluní

nerost: ametyst

kopřiva dvoudomá, kopřiva žahavka,, Urtica dioica, rostliny v magii, magický herbář

Symboly a gesta, kterými můžete posílit vyjádření vůle během kouzla:

magický herbář

runa Berkana (bříza) – runa nových začátků a příležitostí, očištění, vitality

mudra Šiva-Linga – pro odvahu do nových začátků

magický herbář

Přírodopisné údaje

rostliny v magii

V naší krajině najdete dva druhy kopřivy, které můžete v magických operacích vzájemně zaměnit:

 • kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)
 • kopřiva žahavka (Urtica urens), jinak nazývaná žahavka roční

Častá je záměna kopřivy za různé druhy hluchavek, ale v tomto případě se nejedná ani o stejnou rostlinnou čeleď. Tato záměna je proto pro magické i léčitelské účely nežádoucí.

rostliny v magii

Popis:

Kopřiva dvoudomá je vytrvalá rostlina z čeledi kopřivovité (Urticaceae), která dorůstá výšky až 150 centimetrů. Kvete od června do října. Její květy jsou nenápadné, nevýrazné barvy, tvořící převislá květenství zvaná laty. Listy jsou tmavě zelené. Listová čepel je delší než řapík s pilovitě zubatými okraji. Typické jsou žahavé chlupy na listech.

rostliny v magii

Stanoviště a výskyt:

Roste na vlhkých místech v lesích a na půdách bohatých dusíkem. Najdete ji velmi hojně na rumištích a okrajích cest.

rostliny v magii

Sběr:

Sbírají se listy a oddenky. Listy je nejvýhodnější sbírat brzy na jaře – z mladých rostlin ještě před rozkvětem. Oddenky se vyrývají na konci léta nebo na začátku podzimu.

rostliny v magii


Meduňka

meduňka lékařská, Melissa officinalis, rostliny v magii, magický herbář

hlavní energie pro využití v kouzlech:
INTUICE

Meduňka je bylinou Vzduchu a Luny. Tato jedinečná kombinace z ní dělá dokonalý nástroj rozvoje intuice.  Dále se vztahuje k emocím a jejich pochopení. Je hlavní bylinou užívanou v rituálech měsíční Bohyně.

Používá se hlavně jako kuřidlo nebo součást vonných škapulířů, dále jako přísada do rituálních koupelí a také jako čaj.

V lidovém léčitelství se používá při bolesti hlavy, uvolnění napětí, pomáhá při poruše trávení způsobené strachem nebo depresí, přináší úlevu při stresu, bušení srdce a depresi.

Meduňka v léčitelství

magický herbář

Analogické vztahy meduňky, ze kterých můžete čerpat při přípravě svých kouzel:

magické rostliny

příslušnost k živlu: Vzduch

planetární analogie: Luna

znamení zvěrokruhu: Rak

lunární fáze: úplněk

nerosty: stříbro, bílý korál

meduňka lékařská, Melissa officinalis, rostliny v magii, magické rostliny

Symboly, kterými můžete posílit vyjádření vůle během kouzla:

magické rostliny

runa Pertho (hrnek pro hrací kostky) – runa reprezentující ženskost, tajemství, mystéria, magii a intuici

energetický obrázek „intuice“ – pro rozvoj vaší intuice, podporu intuitivních rozhodnutí a odvahu své intuici věřit

magické rostliny

Přírodopisné údaje

rostliny v magii

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) není v naší krajině domácí rostlinou. Jejím domovem jsou země jižní Evropy. U nás je pěstována jako okrasná skalková bylina a jako léčivka.

Záměna za jinou rostlinu je velmi nepravděpodobná.

rostliny v magii

Popis:

Meduňka lékařská je vytrvalá rostlina z čeledi hluchavkovité (Lamiaceae) dorůstající výšky okolo 30 centimetrů. Kvete v jarních měsících. Její květy jsou typicky pro tuto čeleď jazykovité, zpočátku žlutobílé, později světle růžové nebo i fialové. Stonek je čtyřhranný a listy světle zelené, vejčité až eliptické s jemně vroubkovanými okraji. Typická je příjemná citronová vůně celé rostliny.

rostliny v magii

Stanoviště a výskyt:

Roste na vlhkých půdách. Přednost dává světlým stanovištím s poledním stínem. Snadno se pěstuje v mírném podnebném pásu, v zimě nevymrzá. Zajistíte-li jí dostatek vláhy a slunečního světla, můžete ji s úspěchem pěstovat i jako hrnkovou bylinu.

rostliny v magii

Sběr:

Sbírají se listy, a to kdykoli během vegetační sezóny. Nejlepší chuť a vůni ale mají v době, kdy se začínají rozvíjet poupata nebo krátce před tím. Listy sušte pomalu ve stínu. I po usušení si zachovávají svou typickou vůni.

rostliny v magii


Chrpa

chrpa, horská, luční, , polní, modrák, čekánek, centaurea, rostliny v magii, magické herbář

hlavní energie pro využití v kouzlech:
OSOBNÍ RŮST

Chrpa je rostlinou Vody a Jupitera. Tato jedinečná kombinace z ní dělá dokonalou bylinu osobního růstu. Energií Vody je očištění v každém smyslu toho slova.

#čakry

Očištění je nezbytnou startovní čarou pro osobnostní i duchovní rozvoj, který je jupiterskou energií. Nálev z chrpových květů se v kapkách nanáší na čelní čakru (třetí oko) pro rozvoj jasnovideckých schopností.

Chrpové květy se v lidovém léčitelství používají při očních chorobách. Kvalita duchovního zraku je na hmotné úrovni nahrazena kvalitou zraku fyzického. Je to také jeden z nejlepších bylinných léků pro osoby trpící sennou rýmou.

Chrpa v léčitelství

magické rostliny

Analogické vztahy chrpy, ze kterých můžete čerpat při přípravě svých kouzel:

rostliny v magii

příslušnost k živlu: Voda

planetární analogie: Jupiter

znamení zvěrokruhu: Střelec

lunární fáze: novoluní (nejlépe ve znamení Střelce) a dorůstající Luna

nerosty: lapis lazuli, modrý topaz

chrpa, horská, luční, , polní, modrák, čekánek, centaurea, rostliny v magii, magické rostliny

Symboly a gesta, kterými můžete posílit vyjádření vůle během kouzla:

magický herbář

runa Dagaz (den) – runa změn vedoucí k osobnímu a duchovnímu růstu

mudra

Kalešvara mudra – pro duchovní růst a vyšší moudrost

magické rostliny

Přírodopisné údaje

rostliny v magii

V české přírodě se vyskytují čtyři druhy chrpy, které pro magické účely můžete vzájemně zaměnit:

 • chrpa horská (Centaurea montana)
 • chrpa luční (Centaurea jacea)
 • chrpa polní (Centaurea segetum) jiným názvem chrpa modrá (Centaurea cyanus)
 • chrpa čekánek (Centaurea scabiosa)

rostliny v magii

Popis:

Jde o vytrvalé byliny z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae), dorůstající výšky zhruba 30-90 centimetrů podle druhu. Kvetou v letním období červen (červenec) až září (říjen) v závislosti na druhu a průběhu počasí během vegetační sezóny. Mají přímý stonek zakončený výrazným květenstvím modré, fialové nebo modrofialové barvy. Typickým znakem je tvorba pouze trubkovitých (ne jazykovitých) květů v květenství. Listy jsou tmavé s hladkými okraji, ze všech čtyř druhů nejmohutnější u chrpy horské.

rostliny v magii

Stanoviště a výskyt:

Liší se v závislosti na druhu od suchých trávníků, přes louky a lesostepi, okraje cest a obilná pole až po horské rokliny a listnaté či smíšené lesy. Všechny druhy dávají přednost kyprým půdám bohatým na živiny.

rostliny v magii

Sběr:

Květy se sbírají kdykoli rostlina kvete, listy na jaře nejlépe před rozkvětem a semínka v době zralosti.

rostliny v magii


Drchnička

drchnička rolní, Anagallis arvensis, rostliny v magii, magické rostliny

hlavní energie pro využití v kouzlech:
NADĚJE

Drchnička je rostlinou Ohně a Slunce. Váže se také ke znamení Střelce. Oheň je očistná síla. Bez milosti zničí vše staré, nepotřebné a nefunkční, aby se uvolnil prostor novému. Fénix je symbolem takového druhu naděje, která vyrůstá z popela zkázy.

A po očistě převezme vládu Slunce, jehož hlavní energií je úspěch v každé oblasti života. Potom na holé půdě, kde není ani stopa po životě, vyroste drchnička – rostlina naděje.

V lidovém léčitelství nemá drchnička v dnešní době žádné využití. I když obsahuje saponiny, což jí dává léčitelský potenciál, který ovšem stále čeká na své důkladné prozkoumání.

rostliny v magii

Analogické vztahy drchničky, ze kterých můžete čerpat při přípravě svých kouzel:

rostliny v magii

příslušnost k živlu: Oheň

planetární analogie: Slunce

znamení zvěrokruhu: Střelec

lunární fáze: dorůstající Luna krátce po novoluní

nerosty: pyrit, chalkopyrit

drchnička rolní, Anagallis arvensis, rostliny v magii, magický herbář

Symboly a gesta, kterými můžete posílit vyjádření vůle během kouzla:

rostliny v magii

runa Jera (sklizeň) – runa nových začátků a vývoje, avizuje zlepšení fyzického stavu, nový domov, práci nebo vztah

Dharmačakra mudra – pro vnitřní klid a zklidnění mysli

magický herbář

Přírodopisné údaje

rostliny v magii

Drchnička rolní (Anagallis arvensis) je jediným zástupcem svého rodu v naší krajině, záměna za jinou rostlinu proto není pravděpodobná.

rostliny v magii

Popis:

Jde o jednoletou drobnou bylinu z čeledi prvosenkovité (Primulaceae), která dorůstá výšky maximálně 15 centimetrů. Kvete v letním období od července do října podle vývoje počasí během vegetační sezóny. Květy vyrůstají v úžlabí listů, jsou pětičetné a nezaměnitelně jasně červené. Stonek je obvykle poléhavý, nikoli však plazivý. Listy jsou přisedlé (bez řapíků), zašpičatělé, jasně zelené a na rubové straně charakteristicky černě tečkované.

rostliny v magii

Stanoviště a výskyt:

S oblibou roste na hlinitých půdách bohatých na živiny, takže ji najdete na zahradách, na polích a v okopaninách, také na rumištích. Vyskytuje se hojně, i když ji pro její nenápadnost snadno přehlédneme.

rostliny v magii

Sběr:

Protože se drchnička v dnešní době nevyužívá pro léčitelské účely, nejsou ani žádná konkrétní doporučení pro její sběr. Pro magické účely sbírejte rostlinu v její plné síle, tedy v květu, a protože se jedná o rostlinu Slunce, ideální dobou pro sběr je pravé poledne, nejlépe za slunného dne.

magické rostliny


Pelyněk

pelyněk, absint, Artemisia, černobýl, rostliny v magii, magický herbář

hlavní energie pro využití v kouzlech:
MOUDROST

Moudrost volby: co zvítězí? Smysly, kterým se příčí silně hořká chuť pelyňku, nebo rozum, který říká, že pelyněk je vynikající léčivá bylina? Snadná cesta nebo správná cesta?

Pelyněk se přidává do kuřidel pro věštění a k zahnání negativity. Pelyňkový čaj se pije pro posílení jasnozřivosti. Ženám pomáhá v období přechodu z plodné fáze života do věku moudrosti.

V lidovém léčitelství nálev z kvetoucí nati pelyňku pravého silně podporuje tvorbu trávicích šťáv, činnost jater a žlučníku, proto se užívá při žloutence, potížích trávení a zácpě, na podporu chuti k jídlu a zmírnění křečových bolestí trávicího traktu.

Pelyněk pravý v léčitelství

Nálev z černobýlu se užívá při bolestivé a nepravidelné menstruaci a při menopauze, při poruchách trávení a žlučníkových obtížích, podrážděném žaludku, tlumí křeče (zejména střevní), dále při chronickém zánětu průdušek, depresi, hysterii a nervovém napětí. Černobýl má pravděpodobně také antiepileptické účinky.

Černobýl v léčitelství

Analogické vztahy pelyňku, ze kterých můžete čerpat při přípravě svých kouzel:

rostliny v magii

příslušnost k živlu: Vzduch

planetární analogie: Luna, Mars

znamení zvěrokruhu: Býk, Váhy, Štír

lunární fáze: dorůstající úplněk a ubývající Luna krátce po úplňku

nerosty: acháty

pelyněk, absint, Artemisia, černobýl, rostliny v magii, magické rostliny

Symboly a gesta, kterými můžete posílit vyjádření vůle během kouzla:

rostliny v magii

runa Ansuz (Odin) – runa moudrých rozhodnutí, vědění, síly osobnosti a schopnosti přesvědčit

mudra

Kalešvara mudra – pro harmonii, vnitřní klid, vědění a vyšší moudrost

rostliny v magii

Přírodopisné údaje

rostliny v magii

V české přírodě se běžně vyskytují dva druhy pelyňku, které pro magické účely můžete vzájemně zaměnit, v léčitelství se jejich účinky poněkud liší:

 • pelyněk pravý (Artemisia absinthium)– absint
 • pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris)

rostliny v magii

Popis:

Jde o vytrvalé byliny z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae), dorůstající výšky až 150 centimetrů. Kvetou v letním období červenec až říjen. Květy jsou drobné tvořící kulovitá květenství trubkovitých květů. Listy jsou čárkovité, u černobýlu tmavě zelené, u pelyňku pravého šedozelené pokryté jemnými chloupky. Stonky jsou přímé, prutnatě větvené. rostliny jsou aromaticky vonné.

rostliny v magii

Stanoviště a výskyt:

Rostou na nejrůznějších typech stanovišť. Najdete je na železničních náspech, na rumištích, u cest. Vzácnější pelyněk pravý dává přednost spíše kamenitým místům, někdy roste na kamenných zdech.

rostliny v magii

Sběr:

Listy se sbírají podle potřeby během celé vegetační sezóny, květy v létě, za slunného suchého počasí. Protože květy jsou příliš malé, sbírají se celé kvetoucí vrcholky rostlin.

magický herbář


Bez

bez černý, červený, chbdí, bezinky, bezinková šťáva, bezinkové víno, Sambucus, rostliny v magii

hlavní energie pro využití v kouzlech:
ZASTAVENÍ NEGATIVNÍ ENERGIE

Bez je rostlinou živlu Země a znamení Štíra. Zemská stabilita a tvrdost a síla Štíra tvoří dokonalou obrannou kombinaci. Bez můžete ve svých kouzlech použít vždy, když potřebujete zastavit proud negativní energie mířící vaším směrem.

Ať už se jedná o nemoc, psychický útok, jakým jsou třeba pomluvy nebo dokonce útok magický, bez vás spolehlivě ochrání ve všech těchto situacích. Bezové květy se také používají pro kontakt s živlovými bytostmi (elementály), zejména sylfami, v období svátku Beltane (prvního května).

V lidovém léčitelství má bez černý hojné využití. Kůra se užívá proti bolestem hlavy, k vyvolání porodu a na obkladové placky, dále jako diuretikum při ledvinových a srdečních potížích, listy uvařené ve lněném oleji se přikládají zevně proti hemoroidům, suché listové zábaly potom při revmatických bolestech kloubů a proti zevním nádorům. Vnitřní užití formou čajů má laxativní a diuretické účinky a krev čistící účinky. Čaj z květů je vhodný na snížení teploty při léčení horečnaté chřipky z nachlazení, na sennou rýmu, zánět průdušek, zánět nosních dutin a katary horních cest dýchacích, při nedoslýchavosti ze zánětu uší a také na podporu laktace.

Bez v léčitelství

rostliny v magii

Analogické vztahy bezu, ze kterých můžete čerpat při přípravě svých kouzel:

rostliny v magii

příslušnost k živlu: Země

planetární analogie: Pluto

znamení zvěrokruhu: Štír

lunární fáze: úplněk

nerosty: červenohnědé granáty

bez černý, červený, chbdí, bezinky, bezinková šťáva, bezinkové víno, Sambucus, rostliny v magii

Symboly, kterými můžete posílit vyjádření vůle během kouzla:

rostliny v magii

runa Isa (led) – runa zastavení negativní energie, očištění, zmrazení situace

runa Hagalaz (silná bouře) – runa pro překonání překážek a ochranné aktivity

rostliny v magii

Přírodopisné údaje

rostliny v magii

U nás se vyskytují tři druhy bezu, které můžete pro magické (ne však léčitelské) účely vzájemně zaměnit:

 • bez černý (Sambucus nigra) – keř
 • bez červený (Sambucus racemosa) – keř, jiný název: bez hroznatý
 • bez chebdí (Sambucus ebulus) – vytrvalá bylina

rostliny v magii

Popis:

Jejich čeledí jsou bezovité rostliny (Sambucaceae). Všechny tři druhy kvetou od na jaře v období březen – červen, podle druhu a vývoje počasí během vegetační sezóny. Květy jsou drobné, bílé nebo bledě žluté, vonné. Tvoří hustá plochá nebo deštníkovitě vyklenutá květenství. Listy jsou velké, tmavé, lichozpeřené. Lístky jsou po okrajích pilovité. Větve bezu černého jsou bohaté na bílou měkkou dřeň lidově nazývanou bezová duše.

rostliny v magii

Stanoviště a výskyt:

Vyskytují se roztroušeně až hojně. Rostou na křovinatých stráních, okrajích cest a lesů a na lesních pasekách.

rostliny v magii

Sběr:

Listy sbírejte časně na jaře před rozkvětem. Květy a plody v době jejich dostupnosti. Plody se používají čerstvé, listy a květy můžete sušit – nejlépe na stinném venkovním místě.

rostliny v magii


Slunečnice

slunečnice, roční, pozdní, Helianthus, rostliny v magii, magický herbář

hlavní energie pro využití v kouzlech:
POZITIVNÍ MYŠLENÍ

Slunečnice je rostlinou Ohně, Slunce a Lva. Tyto tři typy energie jsou si natolik blízké, že nerozšiřují pole působnosti rostliny, ale řadí se do zástupu, aby táhly za jeden provaz a daly slunečnici jediné, ale zato jasné a nezpochybnitelné poslání: být silou úspěchu založeného na pozitivním myšlení.

Proto se jako čaj nebo kuřidlo používá při rituálech a meditacích k přípravě na zvláště náročné zkoušky a zátěžové situace a také k intenzivnímu sebeuvědomění.

V lidovém léčitelství se odvar ze semen užívá při kašli, nachlazení, průjmu, černém kašli, zánětu průdušek a ledvin. Syrová semena zlepšují ostrost vidění.

Slunečnice v léčitelství

rostliny v magii

Analogické vztahy slunečnice, ze kterých můžete čerpat při přípravě svých kouzel:

rostliny v magii

příslušnost k živlu: Oheň

planetární analogie: Slunce

znamení zvěrokruhu: Lev

lunární fáze: úplněk

nerosty: zlato

slunečnice, roční, pozdní, Helianthus, rostliny v magii, magický herbář

Symboly kterými můžete posílit vyjádření vůle během kouzla:

rostliny v magii

runa Sowulo (Slunce) – hlavní energie runy: vítězství, naděje, vytrvalost v úsilí, ochrana, příliv energie, pozitivní síla, osvícení, plodnost, zdraví

energetický obrázek „Pozitivní myšlení“ – pro posílení pozitivního myšlení v každodenním životě i dodání optimismu a odvahy před zátěžovými situacemi

rostliny v magii

Přírodopisné údaje

rostliny v magii

U nás se pěstují dva druhy slunečnice, které můžete pro magické účely vzájemně zaměnit:

 • slunečnice roční (Helianthus annuus)
 • slunečnice pozdní (Helianthus laetiflorus)

rostliny v magii

Popis:

Původní jsou v Severní Americe. U nás se pěstují jako polní nebo okrasné rostliny, které někdy zplaňují. Oba druhy jsou statné vysoké jednoleté byliny z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae), které dorůstají výšky až 3 metry. Nezaměnitelné jsou květenství slunečnic se zářivě zlatožlutými jazykovitými květy po okrajích a zpočátku tmavými, později žlutými středovými terči.

rostliny v magii

Stanoviště a výskyt:

Dávají přednost slunným polohám na dobře propustných, hlinitých až hlinitopísčitých půdách bohatých na živiny. Najdeme ji na polích a v zahradách, zplanělé rostliny potom na rumištích a kompostech.

rostliny v magii

Sběr:

Semena se sbírají až, když je celé plodenství zralé a skloněné k zemi. Plodenství se sbírá celé a suší se zavěšené například na stinném suchém místě. Z dalších částí se sbírají listy, květenství a poupata, a to podle potřeby.

rostliny v magii


Vavřín – Bobkový list

vavřín, bobkový list, Laurus nobilis

hlavní energie pro využití v kouzlech:
ÚSPĚCH

Vavřín (jinak zvaný bobkový list) je stejně jako slunečnice rostlinou Ohně, Slunce a Lva. Obě rostliny proto nesou blízký typ energie, stejně, jako k sobě mají blízko úspěch a pozitivní myšlení.

Jedno bez druhého nemůže existovat. Nedosáhneme úspěchu, pokud v něj nevěříme a zachovat si pozitivní myšlení zatímco čelíme opakovaným neúspěchům je téměř nemožné. Proto kombinujte tyto energie ve svých kouzlech a meditacích. Používejte zároveň vavřín a slunečnici, stanovujte si cíle založené na pozitivním myšlení. Potom dosáhnete úspěchu. Sílu Slunce ve vavřínu také můžete použít jako amulet proti všem typům negativity.

V lidovém léčitelství se vavřín nepoužívá. Své využití ale nachází bobkový list jako oblíbené koření.

rostliny v magii

Analogické vztahy vavřínu, ze kterých můžete čerpat při přípravě svých kouzel:

Magický herbář

příslušnost k živlu: Oheň

planetární analogie: Slunce

znamení zvěrokruhu: Lev

lunární fáze: dorůstající Luna krátce před úplňkem

nerosty: zlato, pyrit, chalkopyrit

vavřín, bobkový list, Laurus nobilis, rostliny v magii, magické rostliny

Symboly kterými můžete posílit vyjádření vůle během kouzla:

rostliny v magii

runa Sowulo (Slunce) – hlavní enerbgie runy: vítězství, naděje, vytrvalost v úsilí, ochrana, příliv energie, pozitivní síla, osvícení, plodnost,zdraví

runa Wunjo (sláva) – přináší úspěch v současném konání a radost z něj

magický herbář

Přírodopisné údaje

rostliny v magii

Druhové jméno zní vavřín pravý (Laurus nobilis). Často se také používá lidový název bobkový list, zejména v souvislosti s jeho kuchyňským využitím.

rostliny v magii

Popis:

Jde o stálezelený keř nebo strom z čeledi vavřínovitých (Lauraceae), dorůstající výšky 1- 10 metrů v závislosti na podmínkách. Kůra je šedá až šedočerná, hladká, listy tmavě zelené na lícové straně, světle zelené na rubu, špičaté s mírně zvlněnými okraji. Květy jsou jednopohlavné, drobné, zelenožluté. Plodem je lesklá ve zralosti modročerná bobule.

rostliny v magii

Stanoviště a výskyt:

Vavřín je rostlinou subtropického pásma. Běžně roste v zemích jižní Evropy, v chladnějším mírném podnebném pásu se mu nedaří a je zde obtížné i jeho pěstování. Má v oblibě písčitou půdu bohatou humusem a slunná, teplá stanoviště na skalnatých svazích nebo i ve světlých lesích.

rostliny v magii

Sběr:

Sbírají se listy, a to kdykoli během roku.

magické rostliny


Hořec

hořec, hořepník, jarní, tolitovitý, žlutý, Gentiana, rostliny v magii, magický herbář

! CHRÁNĚNÉ ROSTLINY !

hlavní energie pro využití v kouzlech:
ODVAHA

Hořec je rostlinou Ohně a znamení Lva. Sluneční energie úspěchu, kterou představuje znamení Lva, je tu doplněna energií změny a činu, kterou nese Mars. To je kombinace, která tvoří hrdiny a válečníky v každé oblasti života, v každém významu těch slov. Kombinace nezkalené odvahy.

V lidovém léčitelství se užívá oddenek hořce žlutého při nechutenství, nadýmání, žaludečním kataru a žaludeční slabosti, na povzbuzení činnosti žlučníku a proti hlístům. Oddenky hořce se také používají do likérů.

Hořec v léčitelství

rostliny v magii

Analogické vztahy hořce, ze kterých můžete čerpat při přípravě svých kouzel:

rostliny v magii

příslušnost k živlu: Oheň

planetární analogie: Mars

znamení zvěrokruhu: Lev

lunární fáze: dorůstající Luna a úplněk

nerosty: hematit, rubín

hořec, hořepník, jarní, tolitovitý, žlutý, Gentiana, rostliny v magii, magické rostliny

Symboly a gesta, kterými můžete posílit vyjádření vůle během kouzla:

rostliny v magii

runa Uruz (zubr) – runa dodání síly, energie, odvahy

mudra Šiva-Linga – pro sílu, jistotu, odvahu

rostliny v magii

Přírodopisné údaje

rostliny v magii

U nás se vyskytují čtyři druhy hořce, které můžete pro magické účely vzájemně zaměnit. Tři z nich ovšem spadají do kategorie „ohrožený druh“:

 • hořec hořepník (Gentiana pneumonanthe) – silně ohrožený druh
 • hořec jarní (Gentiana verna) – kriticky ohrožený druh
 • hořec tolitovitý (Gentiana asclepiadea) – ohrožený druh
 • hořec žlutý (Gentiana lutea) – sběr je možný mimo chráněné oblasti

rostliny v magii

Popis:

Jedná se o vytrvalé byliny z čeledi hořcovitých (Gentianaceae). Jediný z hořců, který můžete sbírat ve volné přírodě, je hořec žlutý. Dorůstá výšky 40 – 140 cm. Kvete od června do srpna, květy jsou žluté a vyrůstají ve svazcích v úžlabí miskovitých listenů. Stonek je přímý, listy vstřícné, přisedlé, mohutné, tmavě zelené.

rostliny v magii

Stanoviště a výskyt:

Roste na vlhkých kyprých půdách. Dává přednost horským loukám, světlým horským lesům, případně i mírně suchým trávníkům. Přestože u nás není původní, byl pro oddenky hojně pěstován a potupně zplaněl.

rostliny v magii

Sběr:

Sbírá se oddenek pro léčivé i magické účely, a to nejlépe v období pozdního léta nebo raného podzimu. Pokud byste chtěli v magii použít jiné druhy než hořec žlutý, je možné je pěstovat na zahradních skalkách nebo i v květináčích jako okrasné rostliny.

magický herbář


Violka

violka, Viola, maceška, rostliny v magii, magický herbář

hlavní energie pro využití v kouzlech:
PŘEMĚNA NEGATIVNÍ ENERGIE V POZITIVNÍ

Violka je rostlinou živlu Voda, planet Luna a Venuše. Tato kombinace jí dává očistnou sílu Vody, ochrannou sílu Luny a energii nových začátků založených na stabilitě a úrodnosti Země, kterou nese Venuše a znamení Býka.

Violka je také rostlinou soumraku. Magické fáze dne, kdy se den setkává s nocí, světlo s temnotou a svět živých se světem zemřelých. Violka je tedy rostlinou mísení a transformace protikladů jednoho v opačný: negativní – pozitivní, světlo – tma, den – noc,…

V lidovém léčitelství se používá nálev z listů violky vonné k léčení dny, zánětu průdušek, černého kašle, bolestí v krku a hlavy, nervozity, ekzému, revmatismu, infekčních onemocnění močových cest a nespavosti, jako kloktadlo při zánětu ústní dutiny a odvar z kořene jako laxativum.

Violka v léčitelství

Kvetoucí nať violky trojbarevné (macešky) se užívá na podporu metabolismu, pro zvýšení usazování vápníku v kostech, proti alergiím a otokům.

Maceška v léčitelství

rostliny v magii

Analogické vztahy violky, ze kterých můžete čerpat při přípravě svých kouzel:

rostliny v magii

příslušnost k živlu: Voda

planetární analogie: Luna, Venuše

znamení zvěrokruhu: Rak, Býk

lunární fáze: novoluní

nerosty: perly

violka, Viola, maceška, rostliny v magii, magické rostliny

Symboly, kterými můžete posílit vyjádření vůle během kouzla:

rostliny v magii

runa Gebo (dar) – runa pro vytvoření rovnováhy, léčení, propojení energií

runa Berkana (bříza) – runa očištění a nových začátků

runa Isa (led) – zastavení negativní energie

#runy

Tyto runy zkombinujte do originálního symbolu svázaných run a před použitím aktivujte duchovním zrakem. Jak na to, se dozvíte zde.

rostliny v magii

Přírodopisné údaje

rostliny v magii

Záměna za jinou rostlinu je nepravděpodobná. V naší krajině se vyskytuje pouze jeden druh dobromysli.

V naší přírodě se běžně setkáte s řadou druhů violky. V lidovém léčitelství se užívá jen violka vonná a trojbarevná. Pro magické účely můžete jednotlivé druhy zaměnit:

 • violka dvoukvětá (Viola biflora) – žluté květy vyrůstající po dvou
 • violka psí (Viola canina) – modré květy
 • violka srstnatá (Viola hirta) – modrofialové květy, chlupaté listy a květní stopky
 • violka vonná (Viola odorata) – zvaná fialka, fialové vonné květy
 • violka bahenní (Viola palustris) – květy bledě fialové
 • violka lesní (Viola silvestris) – modré nebo fialové květy čtvercového rozložení, listnatá květní stopka
 • violka trojbarevná (Viola tricolor) – zvaná maceška, květy žlutofialové nebo jen žluté

rostliny v magii

Popis:

Violky jsou drobné byliny z čeledi violkovitých (Violaceae). Dorůstají výšky do dvaceti centimetrů, obvykle však méně. S výjimkou jednoleté violky trojbarevné se jedná o vytrvalé rostliny. Listy jsou srdčité s vroubkovanými okraji.

rostliny v magii

Stanoviště a výskyt:

Vyskytují se roztroušeně až hojně na různých typech stanovišť a půd podle druhu. Žádná z violek nepatří mezi ohrožené druhy.

rostliny v magii

Sběr:

Sbírají se listy, květy a oddenky. Listy nejlépe na jaře před rozkvětem, květy když jsou k dispozici. Obojí se suší pomalu ve stínu. Oddenky mají největší sílu koncem léta nebo v časném podzimu.

byliny v magii


Šípková růže

šípková růže, šípek, šípky, Rosa Canina, rostliny v magii, magický herbář

hlavní energie pro využití v kouzlech:
OCHRANA

Šípková růže je rostlinou živlu Voda a planety Luna, ale nese v sobě i zemskou energii Venuše a ohňovou energii Střelce. Své ochranné vlastnosti nám mohutný šípkový keř dokazuje v každodenním životě, kdy v jeho náruči nacházejí útočiště ptáci, kteří si zde budují hnízda a pečují o mladé.

Keř jim poskytuje nejen ochranu, ale i zemskou hojnost a dostatek potravy, který přilétá na jeho růžové květy a později i plody. A kdyby to vše nestačilo, tak je tu obranná síla Ohně v podobě ostrých trnů, které spolehlivě udrží nepřátele venku. Růže je také rostlinou lásky ve všech jejích podobách včetně lásky mystické a božské. Koneckonců potřeba chránit to, co milujeme, je jedním z nejvýraznějších projevů lásky.

V lidovém léčitelství se užívají plody růže šípkové (šípky) bohaté na vitamín C, které zvyšují odolnost organismu proti nachlazení a chřipce, také jsou vhodné k léčení úplavice, kašle, bolesti v krku, krvácení dásní a průjmu, šípkovou tinkturu můžete použít na regeneraci pojivových tkání například při artróze kloubů.

Šípky v léčitelství

byliny v magii

Analogické vztahy šípkové růže, ze kterých můžete čerpat při přípravě svých kouzel:

magie a rostliny

příslušnost k živlu: Voda

planetární analogie: Luna (Venuše, Jupiter)

znamení zvěrokruhu: Rak (Býk, Váhy, Střelec)

lunární fáze: úplněk

nerost: křišťál

šípková růže, šípek, šípky, Rosa Canina, rostliny v magii, magické rostliny

Symboly, kterými můžete posílit vyjádření vůle během kouzla:

magie a rostliny

runa Algiz (ochrana) – význam runy: fyzická i psychická ochrana nebo obrana, preventivní úder. Runa může sloužit jako ochranný amulet

pentagram – nejsilnější ochranný symbol v podobě pětičetného květu růže. Symbol je vhodný jako ochranný amulet.

magický herbář

Přírodopisné údaje

rostliny v magii

V naší přírodě se vyskytuje velká řada druhů růží. Některé planě rostoucí jiné pěstované jako okrasné rostliny. Pro magické účely je třeba zohlednit analogické vazby té či oné růže, takže jejich vzájemná záměna není žádoucí. V lidovém léčitelství se užívá výhradně šípková růže.

rostliny v magii

Popis:

Šípková růže – správně botanicky růže šípková (Rosa Canina) je opadavý silně větvený keř z čeledi růžovitých (Rosaceae), který dorůstá výška 1-3 metry. Jeho větve jsou vzpřímené nebo obloukovitě prohnuté, hustě pokryté štíhlými, zhruba 5 mm dlouhými trny. Listy jsou lichozpeřené, na lícové straně tmavě zelené, na rubu světlé až modrozelené. Jednotlivé lístky jsou vejčité, zašpičatělé, po okrajích ostře pilovité. Kvete v červnu a červenci. Květy jsou růžové nebo i bílé, cca 6 cm v průměru. Plodem je šípek, který je z počátku oranžově červený, po dozrání v září sytě karmínově červený.

rostliny v magii

Stanoviště a výskyt:

Šípkové keře rostou hojně všude, kde najdou vápenité hluboké půdy bohaté na živiny. Najdete je od nížin až po nadmořskou výšku 1 200 metrů na okrajích lesů, v houštinách a listnatých lesích, na mezích, pastvinách a u cest.

rostliny v magii

Sběr:

Sbírají se květy pro magické účely a plody pro léčitelské účely. Květy můžete sbírat buď jako poupata ještě před rozvinutím nebo rozkvetlé korunní plátky. Plody se sbírají v době zralosti. Obojí můžete sušit na stinném a dobře větraném místě. Plody je před sušením vhodné podélně rozpůlit.

magické rostliny


Sedmikráska

sedmikráska obecná, Bellis perennis, rostliny v magii, magický herbář

hlavní energie pro využití v kouzlech:
HARMONIE

Sedmikráska je rostlinou Vody a Venuše. Nese v sobě tudíž vodní energii očisty a duchovního rozvoje a zároveň zemskou energii stability a ukotvení v hmotném světě.

Představuje harmonii a rovnováhu mezi emocionalitou a rozumem, mezi duchovním a materiálním. Je rostlinou jarní i podzimní rovnodennosti: rovnovážného rozdělení dne a noci. Keltové zasvětili sedmikrásku bohu světla Belenosovi a seveřané bohyni Freye. Můžeme ji proto vnímat jako rostlinu rovnováhy mužského a ženského principu, jin a jang, chcete-li.

V lidovém léčitelství se nálev z květů a listů užívá při zánětech očí k očním koupelím, čerstvé listy se žvýkají při vřídcích v ústní dutině ke zmírnění bolesti, odvar se používá zevně na kožní nemoci, ztuhlý krk, lumbago (houser), vnitřně při silné nebo bolestivé menstruaci.

Sedmikráska v léčitelství

magický herbář

Analogické vztahy sedmikrásky, ze kterých můžete čerpat při přípravě svých kouzel:

magické rostliny

příslušnost k živlu: Voda

planetární analogie: Venuše

znamení zvěrokruhu: Býk, Rak

lunární fáze: ubývající Luna

nerost: akvamarín

sedmikráska obecná, Bellis perennis, rostliny v magii, magické rostliny

Symboly a gesta, kterými můžete posílit vyjádření vůle během kouzla:

magický herbář

runa Gebo (dar) – pro vytvoření rovnováhy, propojení energií

mudra

mudraKalešvara – pro harmonii a vnitřní klid

mudra rovnováhy – pro propojení vlastní mužské a ženské stránky

magické rostliny

Přírodopisné údaje

rostliny v magii

Záměna za jinou rostlinu je nepravděpodobná.

rostliny v magii

Popis:

Sedmikráska obecná (Bellis perennis) je drobná vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae), dorůstající výšky maximálně 10 centimetrů. Kvete od února do listopadu v závislosti na vývoji počasí během roku. Květenství jsou malá, vyrůstají na stoncích jednotlivě a chovají se jako květy – na noc se zavírají a otáčejí se za sluncem. Střed květenství je tvořen žlutými trubkovitými květy, obvod bílými nebo načervenalými jazykovitými květy. Listy vyrůstají v přízemní růžici, jsou okrouhlé s vroubkovanými okraji.

rostliny v magii

Stanoviště a výskyt:

Vyskytuje se velmi hojně. Najdeme ji na loukách, pastvinách, trávnících a na okrajích cest.

rostliny v magii

Sběr:

Sbírají se květy a listy. Květy za soumraku, krátce před tím, než se začnou zavírat. Listy kdykoli během dne.

magické rostliny


Mateřídouška

mateřídouška obecná, Thymus vulgaris, tymián, rostliny v magii, magický herbář

hlavní energie pro využití v kouzlech:
SEBEVĚDOMÍ

Mateřídouška je rostlinou všech čtyř živlů. Nese v sobě energii živlu Voda, planety Venuše, znamení Berana a Vah. Tato drobounká rostlinka vytváří rozsáhlé silně vonící koberce na nehostinných suchých a kamenitých místech.

S odvahou a silou sobě vlastní roste tam, kam by se jiné rostliny neodvážily. Mateřídoušku v podobě čajů, kuřidel nebo koupelí odedávna používali válečníci ke zvýšení sebevědomí, odvahy a vůle. Je rostlinou, která nám pomáhá sebejistě čelit všem nesnázím a překonat veškeré překážky.

V lidovém léčitelství se užívá list nebo kvetoucí nať při špatném trávení, nadýmání, přejedení, ztrátě chuti k jídlu, žaludeční nevolnosti, nervozitě a depresi, menstruačních potížích, nálev oslazený medem při bolesti v krku, kašli, nachlazení, chřipce, černém kašli, astmatu a průduškovém onemocnění.

Mateřídouška v léčitelství

magický herbář

Analogické vztahy mateřídoušky, ze kterých můžete čerpat při přípravě svých kouzel:

magický herbář

příslušnost k živlu: Voda

planetární analogie: Venuše, Mars

znamení zvěrokruhu: Beran, Býk, Váhy

lunární fáze: přibývající Luna

nerosty: rubín, karneol, zelený granát

mateřídouška obecná, Thymus vulgaris, tymián, rostliny v magii
rostliny v magii, magický herbář

Symboly a gesta, kterými můžete posílit vyjádření vůle během kouzla:

magický herbář

runa Uruz (zubr) – dodání síly duchovní i duševní, odvahy, sebevědomí, energie

Šiva-Linga mudra – pro pro sílu, jistotu, důvěru, odvahu

magické rostliny

Přírodopisné údaje

rostliny v magii

V naší krajině se vyskytuje řada druhů mateřídoušky a jejich kříženců, které můžete pro magické i léčitelské účely vzájemně zaměnit. Často pěstovaná je mateřídouška obecná (Thymus vulgaris) – tymián.

rostliny v magii

Popis:

Mateřídouška je vytrvalá půdopokryvná bylina z čeledi hluchavkovité (Lamiaceae). Stonek je poléhavý nebo mírně vystoupavý, na bázi může být dřevnatý. Dorůstá výšky od pěti do maximálně třiceti centimetrů. Listy jsou malé, eliptické nebo podlouhlé, při rozemnutí výrazně voní. Kvete v létě od července do října. Květy jsou růžové nebo světle fialové.

rostliny v magii

Stanoviště a výskyt:

Vyskytuje se na okrajích cest a mezích, na suchých trávnících náspech a skalách. V oblibě má kypré, dobře propustné písčité nebo kamenité půdy.

rostliny v magii

Sběr:

Sbírají se květy a listy. Květy nejlépe kolem poledne za slunného dne. Listy kdykoli, nejlépe v době květu.

magické rostliny


Dobromysl

dobromysl obecná, oregano, Origanum vulgare, rostliny v magii

hlavní energie pro využití v kouzlech:
OVLÁDÁNÍ STRACHU

Dobromysl je rostlinou mužských živlů. Náleží živlu Vzduch, planetě Merkur a znamení Váhy. Vzdušná energie se u lidí váže k nervové soustavě, rozumu, intelektu a všem duševním procesům a činnostem.

V dobromysli se vzdušná energie snoubí s ohnivou energií Berana, znamením představujícím čin a odvahu. Tato kombinace z ní dělá dokonalého pomocníka k ovládnutí každého strachu, který vás svazuje.

V lidovém léčitelství se užívá nálev z kvetoucí nati při nachlazení, bolestech hlavy z nervového napětí, na kašel, černý kašel, chřipku, vyčerpanost a podrážděnost, při dlouhodobém užívání zlepšuje náladu. NEPOUŽÍVEJTE V TĚHOTENSTVÍ!

Dobromysl v léčitelství

magický hrebář

Analogické vztahy dobromysli, ze kterých můžete čerpat při přípravě svých kouzel:

magický herbář

příslušnost k živlu: Vzduch

planetární analogie: Merkur

znamení zvěrokruhu: Beran, Váhy

lunární fáze: úplněk

nerost: železo

rostliny v magii

Symboly a gesta, kterými můžete posílit vyjádření vůle během kouzla:

magické rostliny

runa Hagalaz (silná bouře) – pro překonání překážek, včetně strachu

Ohňová mudra – pro vnitřní bezpečí

magický herbář

Přírodopisné údaje

rostliny v magii

Záměna za jinou rostlinu je nepravděpodobná. V naší krajině se vyskytuje pouze jeden druh dobromysli.

rostliny v magii

Popis:

Dobromysl obecná (Origanum vulgare) je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovité (Lamiaceae), která dorůstá výšky až 60 centimetrů. Kvete v období červen až říjen, květy jsou drobné, červené. Stonek je přímý, silně větvený. Listy lysé, vejčité, špičaté.

rostliny v magii

Stanoviště a výskyt:

Roste v horských lesích, křovinách, na okrajích lesů, na mezích a suchých trávnících. Je teplomilná.Vyskytuje se roztroušeně, s oblibou na vápnitých půdách bohatých na živiny.

rostliny v magii

Sběr:

Sbírají se listy před rozvinutím květů nebo celé kvetoucí nati. Suší se ve stínu na vzdušném místě.

obrázky na stránce: J.C.Brinar a pixabay.com

Updated: 30.8.2023 — 14:58