Homeopatie je známá a hojně rozšířená forma jemně vibrační terapie. Má hodně společného s magií. Překvapuje Vás to? Mrkněte na analogie a budete mít jasno. Stejně jako analogické vztahy, kterých využívá magie, je homeopatie založená na léčení podobného podobným (analogickým). Nepracuje s účinnou látkou, ale s informací, kterou nese ta která bylina či nerost.
homeopatie ~ příprava homeopatické tinktury ~ dávkování ~ homeopatie a čištění zubů
V lidovém bylinkářství se používají homeopatické tinktury, které si snadno můžete sami připravit.
Domácí příprava homeopatických tinktur
Homeopatickou tinkturu získáme ředěním základní alkoholové tinktury. Dále postupujeme tak, že na jeden díl základní tinktury dáme 9 dílů 40% lihu (např. vodky) nebo destilované vody a důkladně protřepeme. Tak získáme homeopatickou tinkturu v potenci D1. Na jeden díl potence D1 dáme 9 dílů alkoholu nebo destilované vody a opět důkladně protřepeme. Tak získáme homeopatickou tinkturu v potenci D2 atd.
Ředění vodou je vhodné pro děti, ale nehodí se pro dlouhodobé skladování. Můžete také pracovat s vodou a alkohol jako konzervant použít až na poslední ředění, což je finančně výhodnější, zejména u přípravy vyšších potencí.
Označení D znamená, že se jedná o desetinné neboli decimální ředění (1:10), což je v zásadě jediné homeopatické ředění, které je použitelné pro domácí přípravu. Výrobci homeopatik běžně používají i jemnější centezimální ředění (1:100), ale takové přesnosti se v domácích podmínkách dosahuje jen obtížně.
Na stránce Léčitelství najdete seznamy bylin na konkrétní zdravotní problémy, včetně doporučení na přípravu homeopatických tinktur.
homeopatie
Dávkování homeopatických tinktur
Homeopatika mohou být buď cílená na konkrétní nemoc či dysfunkci, nebo systémová (působící na tělo jako celek). Je tu rozdíl v dávkování. U cílených homeopatik volíme spíše častější podávání přípravku v nižší potenci (například každou hodinu pět kapek tinktury potence D6). U systémových homeopatik dáváme přednost vyšším potencím a delším intervalům (například potence D15 jednou denně nebo D30 třikrát týdně). Někdy se podává dokonce pouze jediná dávka.
Dávkování závisí také na průběhu onemocněníV akutní fázi onemocnění volíme častější dávkování a nižší potence tinktury. Například podáváme každou hodinu 5 kapek potence D5 nebo D6. Po zmírnění příznaků postupně prodlužujeme intervaly mezi dávkami a volíme o něco vyšší potence. Například podáváme 3 x denně 5 kapek potence D12 nebo D15.
V případě chronických onemocnění užíváme vyšší potence, např. D30 nebo víc a podáváme jednou nebo dvakrát denně.
Homeopatické tinktury vždy používáme samostatně, nikdy je nepřidáváme do směsí.
homeopatie
Homeopatie a čištění zubů
Traduje se, že při užívání homeopatických přípravků není vhodné používat zubní pastu, protože údajně snižuje účinnost homeopatik. Dokonce si můžete koupit speciální (drahou) zubní pastu, určenou k použití během léčby homeopatiky. Zvláštní je, že nikdo věrohodně nevysvětlí přesný mechanismus, jak konkrétně by měla zubní pasta, kterou ani nespolknete, ovlivnit působení jemně vibračního prostředku, který jste si vzali před půl hodinou a za půl hodiny si vezmete další. Zdá se, že toto je jeden z oněch případů, kdy se stokrát opakovaná lež zakořenila a stala „pravdou“. Jediná možnost, jak by mohla mít zubní pasta vliv na homeopatikum, je přímý kontakt. Neumím si ale představit situaci, kdy by k tomu mohlo dojít. Těžko si někdo vezme homeopatické kuličky pod jazyk, aby se rozpustily, a zároveň s tím si půjde čistit zuby.
Jak to ale s podobnými mýty bývá, zdravý rozum je na ně většinou krátký. Řeknete si: „Jasně, ale co kdyby“? Proto mám pro vás doporučení. Zachovávejte při užívání homeopatik časový odstup alespoň 15 minut od jídla, pití a třeba i čištění zubů. Tím zajistíte, že se homeopatikum v klidu vstřebá a nebude ničím ovlivněno.
obrázky na stránce: J.C.Brinar a pixabay.com