Živlová dýchání

Živlová dýchání neboli živlové meditace

K léčení a uzdravování můžete využít nejen analogických vztahů živlů k bylinám nebo nerostům, ale můžete pracovat přímo se živlem samotným. K tomu slouží takzvaná živlová dýchání, což je v podstatě meditativní práce se živly.
Cílem živlových dýchání je pomocí meditace dosáhnout rovnováhy živlů ve svém těle, protože každá nemoc je spojena s nerovnováhou v této oblasti. Jak již bylo řečeno na stránce Byliny a živly, zdravé lidské tělo obsahuje všechny čtyři živly v dokonalé rovnováze. Paralelu v tomto bodě lze najít v tradiční čínské medicíně. Ta pracuje jak v diagnostice, tak v terapii s pojmy horko (~ Oheň), chlad (~ Země), sucho (~ Vzduch) a vlhko (~ Voda).

Rovnováhu je nezbytné zachovávat i při praktikování živlového dýchání. Můžete se každý den věnovat jednomu živlu, nebo je střídat po týdnech, ale vždy dbejte na to, abyste každému ze živlů věnovali stejně dlouhý meditační čas. Jste-li zvyklí meditovat a máte-li dostatek času, můžete zahrnout do jedné meditace všechny čtyři živly najednou.

živlová dýchání, meditace, živly, jóga, duchovní, východní, zdraví, léčitelství

meditace Ohně

živlová dýchání, meditace, živly, jóga, duchovní, východní, zdraví, léčitelství

meditace Vody

živlová dýchání, meditace, živly, jóga, duchovní, východní, zdraví, léčitelství

meditace Země

živlová dýchání, meditace, živly, jóga, duchovní, východní, zdraví, léčitelství

meditace Vzduchu

 

 

 

 

 

Kliknutím na obrázky zobrazíte popis základních forem živlových meditací. Můžete je zachovat tak, jak jsou popsané, nebo si je můžete přizpůsobit svým potřebám. Jste-li například klaustrofobičtí, představa splynutí s horou vás asi nenadchne. V takovém případě si můžete představovat, že pouze ležíte na úbočí hory, která se postupně mění na zelené světlo, a teprve to vás obklopí. Máte-li strach z potápění, nahraďte představu kompletního ponoření do jezera představou splývání na vodní hladině. Ti, kdo se bojí výšek a létání, se nebudou při vzdušné meditaci nechávat unášet tornádem, ale pouze mírný vánek jim bude hladit tvář a čechrat vlasy. A strach z ohně a požáru můžete v ohňové meditaci řešit představou zapáleného krbu nebo vnějšího ohniště.

Struktura živlové meditace

Ať už si živlová dýchání přizpůsobíte jakkoli, vždy dbejte na dodržení základní struktury meditace:

  1. Představa živlu v jeho hmotné podobě okolo vás, vně vašeho těla.
  2. Představa živlu v jeho duchovní podobě, jako barevné světlo, které přijmete do svého těla.
  3. Navrácení živlu Universu tím, že ho necháte vystoupit z vašeho těla a rozplynout.

Zesílení účinků živlových dýchání

Živlová dýchání můžete podpořit a zesílit jejich účinky tím, že po dobu, kdy provádíte meditaci příslušného živlu, budete tento živel vyhledávat ve fyzickém světě a zvýrazníte ho ve svém každodenním životě.

Například v týdnu, kdy se soustředíte na meditace živlu Země, upřednostněte oblečení v odstínech zelené barvy. Do stravy zařaďte větší podíl kořenové zeleniny. Připravte si „zemský čaj“ z bylinek náležejících Zemi, jako je třeba ibišek, a dopřejte si ho každý den. Věnujte se „zemským činnostem“, jako je zahradničení, práce se dřevem nebo kamením, turistika a podobně.
V týdnu vzdušných meditací by vašemu oblečení nikdy neměla chybět žlutá. Do stravy si přidejte košťálovou zeleninu, jako je květák a brokolice. Svůj pitný režim obohaťte o heřmánkový čaj, protože heřmánek náleží živlu Vzduch. Věnujte se „vzdušným činnostem“, jako je četba, studium nových věcí, pěstování přátelských vztahů, všechny intelektuální činnosti a mezilidská komunikace.

Meditace živlu Voda můžete podpořit oblečením v odstínech modré barvy, stravou s větším podílem listové zeleniny, jako je zelí, kapusta nebo špenát, pitím lipového nebo třeba diviznového čaje a „vodními činnostmi“. K těm patří veškeré kulturní akce, protože umění všeho druhu náleží Vodě. Zajděte si na výstavu nebo do divadla, namalujte obraz nebo naaranžujte květiny, zapracujte na zkrášlení svého domova.živlová dýchání, meditace, živly, esoterika, duchovní, východní, čínská, alternativní, medicína

V ohňovém týdnu si na sebe nikdy nezapomeňte vzít něco červeného, do stravy si přidejte ovoce a oříšky.  Každý den si vychutnejte zázvorový nebo kopřivový čaj, případně sklenku červeného vína. A ohňové činnosti? To jsou především sporty všeho druhu, a také sex.

živlová dýchání, meditace, živly, esoterika, duchovní, východní, čínská, alternativní, medicína

Čtyřmi živly, jejich charakterem, živlovými meditacemi, analogickými vztahy a použitím v magii přírodní i rituální se podrobně, přehledně a srozumitelně zabývá UČEBNICE MAGIE.

 

Updated: 12.2.2019 — 18:27