K zevnímu použití

Byliny k zevnímu použití můžete použít čerstvé nebo je upravit do rozmanitých lékových forem:

obklady ~ masti ~ oleje ~ placky ~ koupele ~ přikládání čerstvých rostlin

Obklady

Obklady připravujeme z nálevů nebo odvarů, do kterých namočíme plátno a přiložíme na postižené místo. Doba aplikace se pohybuje mezi 15 a 30 minutami na jeden obklad. Je-li třeba delší doby, obklad obměníme. Obklady aplikujeme dvakrát nebo třikrát denně, jak to situace vyžaduje. K přípravě obkladů volíme silnější čaje než k vnitřnímu použití. To znamená, že tam, kde bychom na pití připravili nálev, k obkladům připravíme odvar nebo dlouho louhovaný nálev.

masti, mastičky

Masti

bylinné masti k zevnímu použití

Masti připravujeme z velmi jemně umletých nebo drcených rostlin, které vmícháme do masťového základu. K výrobě masti je možné použít i tinkturu, kterou vmícháváme do masťového základu za tepla. Tím se odpaří alkohol a zůstanou jen vylouhované látky. Masti vtíráme v přiměřeném množství do kůže na postižených místech.

léčivé oleje

Oleje

bylinné oleje k zevnímu použití

Příprava olejů je podobná přípravě tinktur. Použijeme 5-7 dílů byliny na 1 díl oleje. Směs necháme louhovat zhruba 7 dní v dobře těsnící nádobě při pokojové teplotě, můžeme ji napřed mírně zahřát ve vodní lázni. Většina olejových výluhů vyžaduje přípravu v temnu, u některých je ale doporučeno ponechat je během louhování na slunném místě. Oleje používáme k masážím a vtírání do kůže na postižených místech.

byliny k zevnímu použití

Placky

Placky připravujeme nastrouháním nebo umletím byliny, obvykle se jedná o kořen, oddenek nebo hlízy. Nastrouhanou bylinu smícháme s přiměřeným množstvím vhodného pojidla, například mouky, abychom mohli vytvarovat placky, které pak přikládáme na postižené místo. V některých případech, zejména u křenových placek, přiložíme nejprve jemné plátno nebo gázu, aby silice z rostlinné šťávy nepodráždila kůži. Doba aplikace je podobná jako u obkladů, tedy zhruba 15-30 minut, opakování dvakrát nebo třikrát denně.

léčebné koupele

Koupele

Jedná se zejména o koupele rukou, nohou nebo sedací koupele. Bylinné koupele celého těla jsou problematické jednak z hlediska množství bylinného materiálu, který je k přípravě takto velké koupele zapotřebí a jednak z hlediska poměrně velké intenzity celkové koupele, protože účinné látky jsou během ní vstřebávány celým povrchem těla, tedy ve značném množství. Proto koupel celého těla použijeme maximálně dvakrát týdně.

Koupel připravíme jako nálev nebo odvar, který necedíme, jen necháme zchladnout na teplotu těla a použijeme. Doba koupele se pohybuje od 15 do 30 minut. Koupele rukou, nohou a sedací koupele je nejlepší realizovat formou kůry. To znamená 10 koupelí v pěti dnech, tedy dvě koupele denně.

byliny k zevnímu použití

Přikládání čerstvých částí rostlin

Jde o formu obkladu, která je u některých bylin upřednostňována před obklady z odvarů či nálevů. V takovém případě rostlinu nijak neupravujeme, jen na postižené místo přiložíme například čerstvý list požadované byliny, který můžeme maximálně zlehka naklepat, aby lépe uvolnil šťávu. Do této kategorie spadá i přímá zevní aplikace čerstvých bylinných šťáv. V každém případě je třeba mít na paměti, že tato forma aplikace bylinných obkladů je velmi intenzivní a mohlo by dojít k podráždění pokožky. Proto nepřekračujte dobu aplikace, která se pohybuje mezi 10-15 minutami a okolí postiženého místa nejprve natřete silnější vrstvou neutrálního pleťového krému.

byliny k zevnímu použití

obrázky na stránce: J.C.Brinar a pixabay.com

Updated: 30.8.2023 — 14:57