Použití aromaterapie

Škála rostlin, ze kterých můžete vybírat pro tu kterou indikaci, je široká a stejně tak je široká i škála možností, jak aromaterapii aplikovat. Některé rostliny jsou silně aromatické a není proto potřeba je nijak zvlášť upravovat, většinou je postačí usušit a naplnit jimi třeba polštářek. K takovým rostlinám patří například levandule. Jiné rostliny – například svlačec – se příliš silnou vůní nevyznačují, ale to vůbec neznamená, že by se nehodily pro aromaterapii. Jen je u nich potřeba zvolit vhodný způsob použití aromaterapie. Vybírat můžete z následujících možností:

použití aromaterapie

Vonné tyčinky

použití aromaterapie, vonné tyčinky

V případě vonných tyčinek jste odkázáni na nabídku trhu, protože jejich domácí výroba je příliš komplikovaná. Nicméně nabídka je široká, můžete vybírat z mnoha vůní, ať už jednodruhových nebo různých směsí. Můžete volit nejen podle vůně, ale i podle účelu. Tak například jsou k dostání vonné tyčinky určené specificky k harmonizaci jednotlivých čaker. Vhodná vonná tyčinka vám v mnoha případech může značně ulehčit práci. Stačí ji jen zapálit.

použití aromaterapie

Vonné svíčky

použití aromaterapie, vonné svíčky

S vonnými svíčkami je to do značné míry podobné jako s vonnými tyčinkami. I svíčky jsou k dostání v celé řadě rozmanitých vůní, bohužel se v tomto případě ale obvykle nepočítá s aromaterapií. Vonné svíčky mají sloužit hlavně k zútulnění prostředí, navození příjemné atmosféry. Což je funkce určitě záslužná, ale pro potřeby léčení ne příliš významná.

Budete-li hledat vonné svíčky určené přímo pro aromaterapii, zjistíte, že jsou sice k sehnání, ale výběr není zdaleka tak široký, jak by se na první pohled mohlo zdát. Důležitá je zde i kvalita použitého materiálu, a to jak vosku, tak vonných příměsí. Je-li vůně dosaženo pomocí nepřirozených chemických přísad, pak je lepší se takové svíčce vyhnout. Dobrá zpráva je, že domácí výroba svíček je snadná. A v tom případě máte kvalitu všech přísad pod kontrolou.

použití aromaterapie

Vonné škapulíře a polštářky

použití aromaterapie, vonné, tyčinky, svíčky, polštářky, oleje, aromalampa, kuřidla, vykuřování, vykuřovací směsi, kadidelnice

Oplývá-li bylina intenzivní vůní, kterou si zachová i v sušeném stavu, je nejjednodušší volbou ji prostě nasypat do sáčku nebo polštářového povlaku z prodyšného materiálu. Polštářek si můžete dávat v noci pod hlavu, škapulíř – není-li příliš velký – můžete nosit na krku a léčivou vůni tak mít stále při sobě. Byliny je v tomto případě nutné chránit před navlhnutím a minimálně jednou za čtvrt roku je vyměnit za čerstvé.

použití aromaterapie

Vonné oleje

použití aromaterapie, vonné, tyčinky, svíčky, polštářky, oleje, aromalampa, kuřidla, vykuřování, vykuřovací směsi, kadidelnice

Některé rostliny se hodí k výrobě olejů. Použijte 5-7 dílů oleje na 1 díl byliny. Směs nechte louhovat 7 dní v dobře těsnící nádobě při pokojové teplotě. Většina olejových výluhů vyžaduje přípravu v temnu, u některých je ale doporučeno ponechat je během louhování na slunném místě. Kromě toho si také můžete rozmanité léčivé oleje koupit. Použití olejů je dvojí. Jednak se nanášejí přímo na tělo jako parfém, jednak je možné jejich použití v aromalampách a kadidelnicích.

použití aromaterapie

Aromalampy

Použití aromalampy je velmi snadné. Obsahuje nádobku na vodu, pod kterou je prostor k umístění svíčky. Do nádobky nalijte horkou vodu, kterou pomocí svíčky udržíte v blízkosti bodu varu. Do vody kápnete vonný olej nebo nasypete čerstvé či sušené byliny. Jak se horká voda silně odpařuje, uvolňuje se i aroma bylin. Tímto způsobem můžete v aromaterapii využít i byliny, které se nevyznačují silnou vůní a k použití například ve škapulíři se proto nehodí.

použití aromaterapie

Kuřidla

Použití kuřidel umožňuje největší variabilitu. Můžete pracovat s jednotlivými bylinami nebo vytvářet vlastní vykuřovací směsi. K vykuřování se hodí byliny čerstvé, sušené, pryskyřice i oleje. Stejně jako v aromalampách se i v kuřidlech uplatní rostliny s nevýraznou vůní. Potřebujete dřevěné uhlí, na kterém byliny spálíte a kadidelnici neboli žáruvzdornou nádobu, kterou vyplníte pískem. Na písek potom položíte uhlí, které zapálíte.

K dostání jsou rychlozápalné uhlíky, se kterými se velmi snadno pracuje. Byliny se pálí postupně po menších dávkách, je-li součástí vykuřovací směsi i olej, přikapává se k hořící směsi po kapkách.

učebnice magie, magie, okultismus, kouzlo, čarodějnictví, rituál, zaklínadlo
Učebnice Magie

O použití aromatických bylin k magickým účelům se dočtete v UČEBNICI MAGIE.

použití aromaterapie

zpět na stránku AROMATERAPIE

obrázky na stránce: pixabay.com