Čaje

Čaj je vodní výluh připravovaný za horka nebo za studena. Obecně dávkujeme 1 čajovou lžičku byliny na 100 ml vody, nebo 1 polévkovou lžíci byliny na 250 ml vody, bez ohledu na to, zda používáme bylinu čerstvou nebo sušenou. Sušená bylina sice většinou obsahuje méně účinných látek než bylina čerstvá, za to ale neobsahuje vodu, takže výsledek je stejný. Bylinné čaje můžeme pít nebo z nich připravovat obklady či koupele, přičemž zevně obvykle používáme silnější čaje než vnitřně. Čaj může mít formu nálevu, odvaru nebo macerátu. Speciální lékovou formou je stupňovaný čaj.

nálev ~ odvar ~ macerát ~ stupňovaný čaj ~ jak sestavit čajovou směs bylin ~ dávkování čajů

bylinné čaje, léčivé byliny, bylinky

bylinné čaje, léčivé

Příprava nálevu

Sušenou nebo čerstvou bylinu přelijeme odpovídajícím množstvím vroucí vody, necháme 10-15 minut v zakryté nádobě vyluhovat, scedíme. K zevnímu použití můžete nechat bylinu louhovat 20-25 minut nebo nálev připravit z o něco většího množství byliny na stejné množství vody.

bylinné čaje, léčivé

Příprava odvaru

Sušenou nebo čerstvou bylinu přelijeme studenou vodou, přivedeme k varu a povaříme při mírné teplotě obvykle 5-7 minut. Odstavíme z plotny a necháme v zakryté nádobě 10-15 minut vyluhovat, scedíme. K zevnímu použití nechte byliny o něco déle louhovat nebo přidejte více byliny na stejné množství vody. Neprodlužujte ale délku varu, protože by mohlo dojít ke znehodnocení účinných látek.

bylinné čaje, léčivé

Příprava macerátu

Čerstvou nebo sušenou bylinu přelijeme studenou, ale převařenou vodou. V přikryté nádobě necháme při pokojové teplotě 8 – 10 hodin vyluhovat, scedíme. Macerát je možné před pitím mírně ohřát, ale maximálně na teplotu kolem 30°C, protože při vyšších teplotách by se účinné látky znehodnocovaly.

bylinné čaje, léčivé

Příprava stupňovaného čaje

Od předchozích se liší tím, že používáme vždy stejné, přesně dané množství vařící vody, a sice 600 ml. Toto množství potom postupně po stejně velkých dílech přiléváme k bylinám, přičemž po každém přilití čaj důkladně protřepeme. Podle toho, na kolik dílů původní objem vody rozdělíme, určujeme výslednou potenci čaje, kterou označujeme písmenem S a číslem, které říká, na kolik dílů jsme rozdělili původních 600 ml vody. Například 1 vrchovatou lžičku bylin zalijeme 150 ml horké vody, protřepeme, po pěti minutách přidáme dalších 150 ml vody a opět protřepeme, opakujeme ještě dvakrát, a tak získáme čaj S4. Chceme-li čaj S2, rozdělíme původní množství vody na 2 x 300 ml, pro čaj S3 dělíme vodu na 3 x 200 ml a podobně.

Důležité je po celou dobu přípravy pracovat s horkou vodou. Proto čaj připravujte v termosce, která nejen že uchová vodu horkou, ale zároveň se vám v ní bude čaj dobře protřepávat. Horkou udržujte i vodu, kterou máte připravenou k postupnému přilévání (například v další termosce, na plotně nastavené na teplotu 1, nebo v rychlovarné konvici s funkcí udržení teploty). Někdy tento čaj bývá – velmi nepřesně – označován jako homeopatický. S homeopatií ovšem nemá nic společného, proto používám označení stupňovaný čaj.

bylinné čaje, léčivé

Sestavování čajových směsí

Čaje někdy připravujeme jednodruhové, ale většinou jako čaj lépe účinkují směsi bylin. Sestavit vhodnou směs není až tak náročné, jak se to může na první pohled zdát. Je tu jen několik málo pravidel, na která musíme při sestavování vlastních léčebných směsí dbát:

Méně bývá více

Viděla jsem ke svému úžasu recepty na bylinné čaje, které zahrnovaly patnáct i víc bylin. To jsou směsi připravované na jistotu, s nadějí, že některé z té záplavy bylin se snad trefí účinkem. Takto rozsáhlá směs není nic než chaos. Účinky se vzájemně nepodporují, ale naopak tříští, protože téměř každá bylina působí s větší či menší intenzitou na více různých oblastí. V takto ohromujícím množství nemá ani ten nejzkušenější bylinář šanci určit, které rostliny se jak vzájemně ovlivní a jaký bude konečný efekt na vaše zdraví. S největší pravděpodobností žádný, protože byliny budou působit na všechno a na nic. Vy budete čaj nějakou dobu pít, zjistíte, že neúčinkuje a začnete hledat jiné způsoby léčení. Proto se v rámci pravidla méně bývá více, řiďte číslem 5. Ve směsi by nemělo být víc než pět různých bylin.

Loď má mít jen jednoho kapitána

Dobře sestavená léčebná směs je založená na jedné hlavní bylině, která má ve směsi největší podíl. Doplňují ji tři nebo čtyři další byliny, které mají podobné zaměření a svým účinkem vliv hlavní byliny posílí. V takové směsi pak máme například:

2 díly hlavní byliny

1 díl podpůrné byliny A

1 díl podpůrné byliny B

½ dílu podpůrné byliny C

bylinné čaje

Směsi vzniklé smícháním stejných dílů rostlin sice mohou fungovat dobře, ale zacílit na konkrétní oblast pomocí jedné hlavní byliny bývá účinnější.

Jedna směs – jeden způsob přípravy

#lihovodný roztok    #tinktura

Byliny do směsi je třeba volit také podle toho, jakou vyžadují přípravu. Některé byliny potřebují delší var, jiné by se varem znehodnotily a podobně. Proto do jedné směsi použijte pouze byliny, které všechny vyžadují (případně snesou) stejnou přípravu. Jestliže potřebujete spojit účinky bylin, které potřebují různé formy úpravy, připravte je odděleně a ve vhodném poměru smíchejte až hotové bylinné čaje nebo použijete lihovodný roztok, jestliže některá z požadovaných bylin má být upravena jako tinktura.

bylinné čaje, léčivé

Dávkování bylinných čajů

Bylinné čaje se obvykle dávkují v mírách, které nejsou úplně přesné a standardizované. Většinou je označujeme názvem nádoby, ze které čaj pijeme.

šálek: zhruba 150 ml

hrnek: zhruba 250 ml

sklenice: zhruba 300 ml

dávkování bylinných čajů

Nemusíte si s touto nepřesností příliš lámat hlavu, protože domácí příprava čajů také není nikterak přesná. Macerát louhujeme přibližně 10 hodin, odvar vaříme zhruba 5-7 minut, nálev louhujeme asi 10-15 minut, ale když se zapomeneme a scedíme ho až po 20 minutách, tak se nic hrozného nestane. Množství bylin také neodměřujeme na digitálních vahách, ale pomocí lžic a lžiček. A konečně obsah účinných látek v bylinách kolísá podle toho, na jakém rostly stanovišti, kdy byly nasbírány a jak byly sušeny a uskladněny.

Doporučená celková denní dávka je obvykle 450-600 ml. Tento objem většinou rozdělíme do tří nebo čtyř denních dávek, neboli podáváme např. 3 šálky čaje denně. Chceme-li docílit co nejrovnoměrnějšího působení, podáváme čaj v průběhu dne po doušcích nebo dokonce po lžících. Vyšší dávkování mají urologické čaje, podávané při zánětech močových cest nebo při močových kaméncích. V těchto případech je doporučená celková denní dávka 750-900 ml.

bylinné čaje, léčivé

obrázky na stránce: J.C.Brinar a pixabay.com

Updated: 30.8.2023 — 14:57