Játra – celostní léčebná kůra

játra
podívejte se na video

Játra jsou centrem metabolismu neboli látkové výměny lidského těla. Plní celou řadu funkcí. K nim patří tvorba, rozklad i přeměny všech základních živin (cukrů, tuků i bílkovin), tvorba žluči, která je následně skladována ve žlučníku. Dále tvorba močoviny, což je odpadní látka vylučovaná močí.

Důležitá je také termoregulační funkce. Při chemických reakcích se uvolňuje velké množství tepelné energie, která je využívána k udržení stálé tělesné teploty. V neposlední řadě také zneškodňování nežádoucích látek (jedů) – např. alkoholu.

Játra jsou v přímém úzkém spojení se žlučníkem. Proto většina postupů lidového léčitelství, které tvoří celostní léčebnou kůru pro játra, příznivě působí také na žlučník a jeho činnost.

játra

Byliny

K léčení jaterních obtíží můžete vybírat ze široké nabídky bylin. Své bylinné směsi budujte kolem silných jaterních bylin, kterými jsou ostropestřec mariánský a smil písečný.

játra, oslabená, nemocná, nemoci, onemocnění, zánět, jater, hepatitida
bylinky na játra
játra, oslabená, nemocná, nemoci, onemocnění, zánět, jater, hepatitida
směsi bylin podle živlů

Chcete-li živlově vyváženou směs, připravte nejprve odvar z kořene čekanky, ten odstavte z plotny a přidejte ostropestřec, nechte směs 10 minut louhovat a přeceďte. Podávejte 3x denně hrnek tohoto čaje a do každého hrníčku přidejte 7 kapek tinktury z listů břečťanu. Směs doplňte podáním prášku z kurkumy v množství na špičku nože také 3x denně. Tuto směs užívejte 3 týdny s tím, že v prostředním týdnu vynecháte břečťanovou tinkturu.

Připadá vám tato úprava příliš složitá? Játra jsou pod vládou znamení Střelce, a tedy analogické živlu Oheň. Můžete si proto připravit nálev ze smilu, lnice, řepíku a měsíčku. Všechny tyto byliny náleží živlu Oheň a směs proto bude mít prudké působení. Užívejte dva až tři šálky nálevu denně maximálně po dobu deseti dnů.

játra

nemoci, onemocnění, zánět, jater, hepatitida
nerosty a jejich esence

Nerosty

Vhodné nerosty vybírejte z tabulky na obrázku podle toho, zda se vám jedná o léčení nějakého jaterního onemocnění nebo o podporu činnosti jater. Některé z nerostů můžete použít v obou případech. Nerost dlouhodobě noste u sebe nebo si z něj připravujte jemně vibrační esenci. Návod na její výrobu najdete zde. Hotovou esenci vypijte během dne ve třech až čtyřech dávkách a na další den si připravte čerstvou. K této formě úpravy se nehodí magnetit, měď a pyrit.

játra

Meridiány

Meridián jater začíná na palci nohy, stoupá vzhůru a končí v oblasti jater. Blokády na jeho dráze můžete uvolňovat pomocí analogií, které najdete v tabulce, mentálně v meditativním stavu nebo vedením dráhy nerostem. K tomu účelu použijte tyrkys, který koresponduje s játry i se samotným meridiánem. Blokáda dráhy jater může mít příčinu v meridiánu žlučníku nebo způsobovat problém na dráze plic.

Čakry

Játra spadají do sféry vlivu třetí čakry, její činnost můžete harmonizovat meditativně a za pomoci analogických vazeb uvedených v tabulce. Příznaků disharmonie třetí čakry si můžete všímat i v duševních projevech, jako je tendence k odloučení od společnosti, která v extrémních případech přechází až v sociální fobii.

játra, nemoci, onemocnění, zánět, jater, hepatitida
meridián jater
játra, nemoci, onemocnění, zánět, jater, hepatitida
harmonizace třetí čakry

Léčení barvami

Svou celostní léčebnou kůru můžete posílit použitím žluté barvy, která koresponduje s celou trávicí soustavou, včetně jater. Vhodné je žluté oblečení, žluté doplňky do bytu a podobně. Zkrátka se obklopte žlutou barvou. Můžete se každý den na pár minut vystavit žlutému světlu a samozřejmě pracovat s barvou meditativní cestou.

Akupresura

K ovlivnění jater můžete použít akupresurní bod umístěný pod prstním svalem. Bříško prstu přiložte na akupresurní bod a na 30 vteřin stlačte. Tlak by měl být důrazný, ale ne natolik silný, aby přešel v bolest. Většina akupresurních bodů se vyskytuje dvojmo – zrcadlově na levé a pravé polovině těla. Pokud je to možné, stlačte tyto body oba zároveň.

játra, nemoci, onemocnění, zánět, jater, hepatitida
barevaná terapie
játra, nemoci, onemocnění, zánět, jater, hepatitida
akupresurní body

Aromaterapie

Další možností je aromaterapie. Játra jsou pod vlivem znamení Střelce a tudíž i jeho vládnoucí planety Jupiter. Smíchejte červenou růži, zimolez a jahodník. Tím získáte jupiterskou směs, kterou můžete používat v aromalampě nebo jí naplnit šklapulíř, který budete nosit na krku.

zpět na LÉČITELSKOU PORADNU

obrázky na stránce: J.C.Brinar a pixabay.com

Updated: 30.5.2021 — 20:12